Bratislava 13. marca 2019 (HSP/Foto:Facebook)
 
Ľudovít Goga z hnutia Sme rodina ozrejmil, čo prinesie zavedenie nového vyšetrovacieho orgánu Európskej únie – spoločného prokurátora, ktorý bude mať väčšie kompetencie ako súčasná agentúra OLAF

Na snímke Ludovít Goga (Sme rodina)

Člen výboru NR SR pre európske záležitosti uviedol, že Brusel finalizuje otvorenie nového nezávislého orgánu EPPO (The European Public Prosecutor’s Office), európskeho verejného prokurátora, ktorý by mal oficiálne začať fungovať od začiatku budúceho roka.
“Táto kancelária sa zameria na vyšetrovanie a stíhanie podvodov a trestnej činnosti, ktoré ovplyvňujú finančné záujmy Únie, číže korupcia, podvody a cezhraničné podvody s DPH a hovorí sa aj o právomociach v oblasti teroristickej činnosti,” vysvetlil.
Goga poznamenal, že podľa štúdie z roku 2016 EU stráca 990 miliárd hrubého domáceho produktu ročne vinou korupcie.
“Momentálne sa na úrovni EÚ venuje vyšetrovaniu finančných podvodov a korupcie agentúra OLAF (European Anti-Fraud Office). Nedostatok tohto úradu je práve v obmedzení kompetencií zasiahnuť a stíhať vinníkov keďže ich právomoci sa končia na hraniciach národných štátov, ktorým môže dať len odporúčania vzhľadom k výsledkom ich vyšetrovania.”

Tu sa podľa zástupcu Sme rodina právomoci Európskeho prokurátora líšia v tom, že ten bude môcť priviesť podozrivých k spravodlivosti aj v rámci štátov, ktoré sa prihlásili k účasti (Rakúsko, Belgicko, Bulharsko, Cyprus, Česká republika, Estónsko, Nemecko, Grécko, Španielsko, Fínsko, Francúzsko, Taliansko, Litva, Lotyšsko, Luxembursko, Malta, Holandsko, Portugalsko, Rumunsko, Slovinsko a Slovensko).
“Je síce pravda, že sa očakáva mierny chaos a stret záujmov medzi národnými a týmto centrálnym orgánom, no spolupráca s európskou agentúrou môže mať aj komplementárnu úlohu v uľahčovaní a zrýchľovaní súdnych procesov k cezhraničným prípadom, v ktorých majú národné prokuratúry obmedzené kompetencie,” tvrdí Goga.

Bude podľa neho nanajvýš dôležité, aby nový európsky parlament a inštitúcie dohliadali na transparentný výkon funkcie eurokomisára najmä, aby nebola výkonom tohto narušená efektivita vlastného systému trestného stíhania v jednotlivých členských krajinách.”
 

 
Príspevok Väčšie prepojenie cez európskeho prokurátora. Goga: “Očakáva sa mierny chaos a stret záujmov medzi národnými a centrálnym orgánom” zobrazený najskôr Hlavné správy.