Praha 4. októbra 2017 (HSP/Foto:Facebook Václava Klausa ml.)

Syn bývalého českého prezidenta Václava Klausa, stredoškolský profesor matematiky, bývalý riaditeľ prestížneho pražského gymnázia PORG, politik a poslanec za ODS, Václav Klaus mladší, sa vo svojom komentári zverejnenom na serveri Novinky.cz venuje škandalóznym praktikám nórskej sociálnej služby Barnevernet.

Na snímke Václav Klaus ml.

Keď sa pred pár rokmi začali objavovať informácie o svojvoľnom odoberaní detí  nórskou sociálkou, mnohé mainstreamové médiá označovali tieto informácie za konšpiračnú teóriu. Dnes sa tieto škandalózne praktiky stali všeobecne známe a i nórski politici priznávajú, že Barnevernet sa vymkol kontrole. V Čechách rezonoval hlavne prípad pani Michálkovej, ale Václav Klaus ml. sa venuje inému prípadu, ktorý dokumentuje absurdnosť dôvodov na túto legálnu krádež detí. Celé znenie článku vám prinášame.
„Chcem Vám dnes popísať jeden príbeh z Nórska. Príbeh mamičky, s ktorou som sa stretol tento rok v Prahe pri premietaní filmu o nórskej sociálke.
O nórskej sociálnej službe (Barnevernet), ktorá je úplne nadradená rodinám. Všetci u nás poznajú iba pani Michalákovú (mimochodom nečinnosť predchádzajúcej českej  vlády bola obrovská hanba a svinstvo), ale v Nórsku sú prípadov stovky a tisíce.
Jedna z nich je Stine Guldbransenová.
Nevyšiel jej vzťah. Partner, s ktorým žila dva roky a vychovávala dve deti (staršiu z predchádzajúceho vzťahu Máriu a mladšiu Stellu), ju v máji 2013 vyhodil, ale malú Stellu (šesť mesiacov) jej násilím zobral, že si ju nechá on (pozn: mená dievčat sú pozmenené kvôli Barnevernetu a publicite ako priťažujúcej okolnosti pre Stine).
Kontaktovala niekoľkorát políciu, tá podľa predpisov odovzdala vec Barnevernetu a ten 26. augusta 2013 malú Stellu otcovi odobral a umiestnil ju do pestúnskej starostlivosti.
Avšak Barnevernet následne mamičke oznámil, že pokiaľ sa s bývalým priateľom nejako  na starostlivosti o dieťa nedohodnú, zoberú  jej i staršiu dcéru (!).
S expriateľom dohoda nebola možná a 6. septembra 2013 Barnevernet zobral i staršiu dcéru Máriu. Prišla sociálka s doprovodom policajtov. Dcéra bola logicky celkom vystresovaná, a preto mamička dostala týždeň na to, aby dcéru pripravila (!). Predstavte si ten týžden, mamičky  a otcovia.
Mamička dúfala, že ide o nejaké krátkodobé opatrenie. Ale čas bežal. Dva roky! Naviac v roku 2015 bola informovaná o nejakom podivnom incidente v pestúnskej rodine (sexuálny podtext) – na čo matka reagovala napadnutím vedúcej úradníčky, ktorá jej to s ľadovým pokojom oznamovala. Čo by ste robili vy? Nič? Nedošlo síce ku zraneniu, iba k  majetkovej škode, ale mamička dostala pokutu 400 tisíc nórských korún.
Súd o staršiu dcéru, ktorá má k mamičke stále extrémne silný vzťah, však Stine predsa len koncom roka 2015 vyhrala. Verdikt znel, že Barnevernet má odovzdať  Máriu spät do starostlivosti  matky. To sa však nestalo (!) a Barnevernet na rozsudok nereagoval. Máriu stále zadržiaval vo svojej  starostlivosti a prípad dal znovu na súd.
Ubehli dalšie dva roky (!). Teraz, v októbri 2017 súd rozhodol (i s ohľadom na pritažujúci incident na úrade), že Stine nevrátia ani jednu z dievčat, ktoré jej zobral. Mamička zahájila v zúfalstve hladovku. Nikoho to veľmi nezaujíma. Tak som Stine sľúbil, že o tom aspoň napíšem. Čo sa deje vo svete okolo nás.
Keby som  mal viac času a pokoja– odcestoval by  som do Nórska.“
Katarína Hanzlíková