Praha 13. apríla 2018 (HSP/Foto:TASR)
 
Bývalý český prezident Václav Klaus nedávno predstavil novú knižnú publikáciu “Sťahovanie národov, s.r.o: Stručný manuál k pochopeniu súčasnej migračnej krízy” (Europe All Inclusive: A Brief Guide to Understanding the Current Migration Crisis), ktorú napísal spoločne s ekonómom Jiřím Weiglom, Autori si v publikácií nedávajú servítku pred ústa a súčasné vedenie Európskej únie označujú ako ” pseudo-humanistické a pokrytecké”.

Na snímke bývalý český prezident Václav Klaus

“To, čo dnes vidíme, je tiež dôležitou výzvou o budúcnosť Európy… najmä jej “integrovaná” časť je plná pokrytectva, pseudo-humanizmu a ďalších pochybných konceptov,” píše Klaus s tým, že najnebezpečnejšie z nich sú “módne a samovražedné ideológie multikulturalizmu a human-rightismu… Tieto ideológie podporujú myšlienku, že migrácia je ľudským právom a že právo na migráciu vedie k ďalším právam a nárokom vrátane sociálnych dávok pre migrantov!
Podľa Klausa, Európa je oslabovaná ľavicovú utópiou, ktorá sa snaží premeniť kontinent, ktorý bol kedysi hrdý na svoju minulosť, do neschopného solidaristického stavu, meniaceho svojich obyvateľov z občanov na závislých klientov.
Kniha už bola preložená do šiestich jazykov a nedávno bola vydaná maďarskou Századvég School of Politics Foundation, ktorá je napojená na think-tank Századvég, ktorý je blízky politickej strane Fidesz vedenej maďarským premiérom Viktorom Orbánom. Vo februári odovzdal bývalý český prezident Klaus kópiu maďarského prekladu svojej knihy “Sťahovanie národov, s.r.o.” maďarskému premiérovi Orbánovi.
Pri tejto príležitosti 22. februára 2018 Klaus predniesol v Budapešti prejav, v ktorom hovorí, že cieľom pri písaní knihy bolo prispieť k vyvráteniu falošných a zavádzajúcich interpretácii súčasnej európskej migračnej krízy, ktoré sú podporované a propagované európskymi politickými a intelektuálnymi elitami s ich progresivistickými, multikultúrnymi, politicky korektnými názormi a postojmi!Ich uvažovanie je založené na neudržateľnom predpoklade, že masová migrácia je pozitívnym spoločenským javom. S tým silne nesúhlasím,” uviedol. “Nie je to pozitívny jav – destabilizuje Európu a ohrozuje rozvíjanie pokoja a mieru v jednotlivých európskych krajinách.”
“História nás učí, že akákoľvek masová migrácia vytvára značné kultúrne, spoločenské a politické konflikty, šoky a napätia. Jej náklady boli vždy oveľa vyššie než jej prínosy. Vidíme to v dnešnej dobe aj v Európe. Náklady, ktoré s ňou súvisia, sú vysoké a viditeľné. Je zrejmé, že Európa nepotrebuje akúkoľvek masovú migráciu.”
Podľa Klausa, maďarský postoj migrácii a kvótam je výsledkom odvážneho – a v Európe jedinečného a izolovaného – postoja premiéra Orbána. “Uisťujem vás, že jeho názory sú v Českej republike veľmi podporované. Som rád, že môžem povedať, že môj názor je veľmi podobný názorom premiéra Orbána,” deklaroval v Budapešti bývalý prezident Českej republiky.
“Existuje veľa argumentov, ktoré naznačujú, že súčasná migračná kríza je spojená s postdemokratickým charakterom EÚ, že je vedľajším produktom už existujúcej európskej krízy; systémových chýb a mylných predstáv o európskych politikách, zakomponovaných defektov inštitucionálneho usporiadania EÚ a ideologického zmätku s predsudkami európskych multikultúrnych politických elít.”
Klausova kritika je založená na skutočnosti, že štáty sú vďaka členstvu v EÚ opätovne riadené zo zahraničia a že zvrchovanosť je opäť značne obmedzená. “Podstata mojej polemiky s opatreniami EÚ je založená na kritike negatívnych efektov z ambícií ekonomicky centralizovať a nadmerne zjednocovať európsky kontinent. Je tiež založená na kritike tých, ktorí podceňujú negatívne dôsledky nedemokratického potlačenia národných štátov v prospech celoeurópskeho riadenia.”
“Chcem žiť v Európe, kde je menej EÚ a viac národných štátov. Súčasná európska ideológia (nazývam ju “evropeismus”) systematicky podkopáva tradičné historicky osvedčené stavebné prvky európskej spoločnosti: národný štát, rodinu, človeka,” dodal nakoniec Václav Klaus.
 
Príspevok Václav Klaus: Európa nepotrebuje masovú migráciu zobrazený najskôr Hlavné správy.