Moskva/Damašk 19. septembra 2018 (HSP/svpressa.ru/Foto:TASR/AP-Pavel Golovkinň
 
Sergej Aksenov na portáli svpressa uvádza niekoľko zaujímavých informácii o zostrelení ruského IL-20 pri pobreží Sýrie.
Ruský IL-20, lietadlo rádiolokačného prieskumu bolo zostrelené v noci na 18.septembra 2018 v blízkosti sýrskeho pobrežia. Tragédiu vyprovokovalo letectvo Izraela. Tieto informácie uviedol oficiálny predstaviteľ Ministerstva obrany RF generálmajor Igor Konašenkov.

Ilustračné foto

Podľa Konašenkova sa štvorica izraelských F-16 sústredila na útok voči sýrskym vládnym jednotkám v provincii Latakia. Izraelské lietadlá prenikali do bojového priestoru od Stredozemného mora a “prikryli sa” ruským lietadlom IL-20, ktoré sa v oblasti nachádzalo. Sýrčania vystrelili rakety zo systému PVO S-200, sýrska raketa zasiahla ruské IL-20. Izraelskí piloti museli vidieť ruské lietadlo IL-20, ktoré pristávalo, napriek tomu sa rozhodli uskutočniť uvedenú provokáciu. Okrem toho Izrael napriek “horúcej linke” medzi Ruskom a Izraelom informoval Rusko o útoku s F-16 na ciele v Latakii len minútu pred útokom. Ruské lietadlo IL-20 za ten čas nedokázalo opustiť vzdušný priestor, v ktorom sa nachádzalo spoločne s izraelskými stíhačkami.
Konašenkov uviedol, že Rusko vníma izraelské kroky ako nepriateľské kroky a Rusko si osobuje právo na adekvátnu odvetu. Minister obrany RF Sergej Šojgu už telefonoval so svojím izraelským rezortným kolegom Avigdorom Libermanom a v rozhovore uviedol, že posádka IL-20 zahynula kvôli aktivitám izraelského letectva.
Takmer okamžite po zostrelení lietadla sa v akvatórii Stredozemného mora začala záchranná operácia. Našli sa zvyšky lietadla, fragmenty tiel posádky, množstvo materiálu, ktoré sa sa už nachádza na palube záchrannej lode. Pokračuje hľadanie čiernej skrinky.
Informácie o tom čo sa vlastne stalo pre portál svpressa okomentoval aj ruský generálporučík Alexander Gorkov, odborník PVO. Podľa generálporučíka Alexandra Gorkova systémy PVO mali vnímať IL-20 ako špeciálne lietadlo, ktorého letová dráha je známa všetkým komponentom PVO. Aby mohlo prísť k zostreleniu IL-20 museli sa porušiť viaceré existujúce pravidlá PVO. Sýrski operační dôstojníci mali poznať identitu cieľa, na radaroch vidia francúzske či izraelské a americké lietadlá ako cudzie. Zostrelenie ruského lietadlá raketou S-200 vyvoláva viacero dohadov.
Generálporučík Alexander Gorkov sa skepticky vyjadril aj k možnosti zlyhania ľudského faktoru či nedostatočnej kvalifikácie členov sýrskych PVO. Podľa jeho slov pri útoku raketou PVO existuje prísna subordinácia medzi dôstojníkmi PVO, zostrelenie nemôže vykonať nižší dôstojník bez toho, aby o akcii nevedel jeho nadriadený. Podľa generálporučíka Alexandra Gorkova S-300 a S-400 v automatickom režime vedia rozlíšiť svoje a cudzie lietadlá. Vlastné lietadlá elektronicky hlásia svoju identitu, aby bolo takéto lietadlo zostrelené, treba snať blokovanie, k tomu je však potrebný príkaz príslušného dôstojníka.
Sýrčania však nemajú S-300 a ani S-400. Majú k dispozícii S-200, pretože Izrael protestoval proti tomu, aby Rusko dodalo Sýrii systémy S-300. Rusko vyšlo Izraelu v ústrety. Lietadlo IL-20 bolo podľa uvedených informácii zostrelené raketou systému S-200. Podľa Alexandra Gorkova museli dôstojníci sýrskej PVO vidieť zbližovanie izraelských F-16 a ruského IL-20 a mali prijať iné riešenie. Mohli napríklad prikázať ruskému lietadlu aby opustilo uvedený priestor, prerušilo pristávanie, prípadne zvýšilo svoju letovú hladinu.
Podľa Alexandra Gorkova, ak naozaj Sýrčania vystrelili raketu proti izraelským cieľom, tie následne unikli a cieľom sa stalo ruské lietadlo IL-20, bude potrebné danú situáciu analyzovať a prijať kroky, aby sa viac neopakovala.
Dmitrij Kornev, hlavný redaktor portálu Military Russia takisto pripúšťa možnosť, že posádky sýrskych baérii S-200 mohli zlyhať. Komunikácia s IL-20 sa prerušila vo vzdialenosti 35 km od pobrežia Sýrie, čo už bolo v tesnej blízkosti letiska. Lietadlo bolo zostrelené len niekoľko minút do pristánia a podľa Korneva už mali na letisku aj vizuálny kontakt s lietadlom, takže zostrelenie vyvoláva viacero otázok. S-200 dokážu ciele zničiť vo vzdialenosti väčšej ako 200 km.
Ruský IL-20 je lietadlom rádiotechnickej a prieskumu. Používa sa na hliadkovanie nad morskými oblasťami. Má na to všetky možnosti, relatívne dlhý dolet, súbor rozhlasových staníc na palube, dokáže zachytávať a monitorovať rádioelektronickú komunikáciu na veľkú vzdialenosť. Nie je analógom AWACS. AL-10 nelieta nad bojiskom a nie je veliteľským centrom. AL-10 monitoruje, fotografuje a nemá žiadnu výzbroj.
Ruský vojenský expert Boris Rožin nekonkretizoval žiadne opatrenia, ktoré môžu Rusi proti Izraelu prijať. Poukázal na zostrelenie SU-24 Olega Peškova, ktoré údajne zostrelili Turci. Ruská odpoveď sa niesla v prijatí embarga a sankcií voči Turecku, ktoré prinútili Turecko správať sa ústretovejšie. Rožin nechcel konkretizovať aké kroky môže Kremeľ prijať, podľa jeho slov sa to všetko dozvieme v najbližších hodinách. Potom bude situácia jasnejšia.
Rožin si však nemyslí, že by situácia nakoniec vyústila do priameho konfliktu medzi Ruskom a Izraelom. Poukázal na skutočnosť, že napriek napätiu medzi Ruskom a USA, horúca linka medzi ruskými a americkými generálmi sa nikdy nenarušila, pretože takáto horúca linka umožňuje znižovať risk priamej vojenskej konfrontácie. Takisto sa podľa neho uchovajú kontakty medzi ruskými a izraelskými vojenskými veliteľmi, aj keď sa niečo bude musieť urobiť, pretože Izrael pokračuje v praktike teroristických útokov na Sýriu.
Video si môžete pozrieť tu

 
Príspevok V zostrelení ruského IL-20 nenesie vinu len Izrael? zobrazený najskôr Hlavné správy.