Harare 31. júla 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Jerome Delay)
 
Zimbabwiansky prezident Emmerson Mnangagwa i jeho hlavný súper Nelson Chamisa v utorok svorne vyhlásili, že sú presvedčení vo svoje víťazstvo v pondelkových prezidentských a parlamentných voľbách. Šlo o prvé hlasovanie v tejto africkej krajine od vlaňajška, keď bol zosadený dlhoročný prezident Robert Mugabe, píše spravodajská stanica BBC.

Na snímke úradujúci zimbabwiansky prezident Emmerson Mnangagwa vhadzuje hlasovací lístok do urny počas prezidentských volieb v Zimbabwe v meste Kwekwe

Emmerson Mnangagwa (75), ktorý vo funkcii nahradil Mugabeho, na Twitteri v súvislosti s výsledkami volieb napísal, že dostal “mimoriadne pozitívnu” informáciu.
Svoje víťazstvo potvrdil aj 40-ročný opozičný vodca Nelson Chamisa. Uviedol, že jeho Hnutie za demokratickú zmenu (MDC-T) “úspešne zvíťazilo”.
V Zimbabwe si volili v pondelok občania prezidenta i parlament. Podľa BBC účasť vo voľbách, ktoré nesprevádzali násilnosti, bola vysoká a dosiahla až 75 percent.
Pozorovatelia uviedli, že vládna strana Africký národný zväz Zimbabwe – Vlastenecký front (ZANU-PF) a MDC-T zvádzajú mimoriadne tesný súboj. Mnangagwa i Chamisa patrili k 23 prezidentským kandidátom, z ktorých si mohli občania vybrať vo voľbách.
Obaja sa síce v utorok označili za víťazov, ale dodali, že čakajú na oficiálne výsledky, ktoré oznámi volebná komisia. Konečné výsledky by mali zverejniť najneskôr v sobotu. V prípade, že ani jeden z kandidátov nezíska viac ako 50 percent voličských hlasov, druhé kolo volieb sa uskutoční 8. septembra.
 
Príspevok V Zimbabwe prezident Mnangagwa aj Chamisa očakávajú vo voľbách víťazstvo zobrazený najskôr Hlavné správy.