Harare 26. augusta 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Tsvangirayi Mukwazhi)
 
Emmerson Mnangagwa zložil v nedeľu slávnostný sľub ako prezident Zimbabwe. Stalo sa tak po tom, ako ústavný súd potvrdil v piatok jeho tesné víťazstvo v prezidentských voľbách, ktoré sa konali 30. júla.

Emmerson Mnangagwa skladá slávnostný sľub ako prezident Zimbabwe v Harare v nedeľu 26. augusta 2018

Právnici zimbabwianskej hlavnej opozičnej strany – Hnutia za demokratickú zmenu (MDC-T) – označili hlasovanie za zmanipulované a požadovali buď jeho zopakovanie, alebo vyhlásenie víťazstva Mnangagwovho súpera, kandidáta MDC-T Nelsona Chamisu.
Samotné voľby boli pokojné, avšak už o dva dni neskôr vstúpila do Harare armáda, aby rozohnala opozičné protesty, čo vyvolalo pochybnosti o tom, že s Mnangagwom vstupuje Zimbabwe do novej éry po 37-ročnom vládnutí jeho predchodcu Roberta Mugabeho. Zahraniční pozorovatelia zhodnotili voľby v Zimbabwe ako slobodné, ale nespravodlivé vzhľadom na to, že vládnuca strana má pod kontrolou štátne orgány, médiá i bezpečnostné sily.
Mnangagwa (75), bývalý dôverník Mugabeho, naznačil ochotu k spolupráci s Chamisom. “Je čas, aby sme sa pohli spoločne vpred,” uviedol staronový prezident, ktorý prisľúbil demokratické a ekonomické reformy.
Chamisa v sobotu uviedol, že s rešpektom odmieta verdikt ústavného súdu a inauguráciu považuje za podvodnú.
Mnangagwa ešte vlani v novembri nahradil Mugabeho, ktorého donútila odstúpiť z funkcie armáda. Urobila tak v súvislosti s čistkami vo vládnucej strane, ktoré sa týkali aj Mnangagwu – vtedajšieho viceprezidenta podporovaného vplyvným Združením vojnových veteránov.
 
Príspevok V Zimbabwe prezident Emerson Mnangagwa zložil slávnostný sľub zobrazený najskôr Hlavné správy.