Bratislava 26.júla 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR-Ján Krošlák)

Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) posilní v najbližších dvoch rokoch ekologickú hromadnú dopravu v okolí Žiliny. Pribudne tu 25 nových elektrických jednotiek (ucelených vlakov), ktoré budú nasadené na všetkých elektrifikovaných tratiach, t. j. Žilina – Trenčín, Horní Lideč – Púchov, Žilina – Čadca – Zwardoń a Žilina – Liptovský Mikuláš

Na snímke predseda predstavenstva a generálny riaditeľ ZSSK Filip Hlubocký

V prvých vlakoch sa cestujúci odvezú už v prvom polroku 2020. Nákup 25 nových vlakov za 160 miliónov eur je najväčšou investíciou ZSSK od jej vzniku v roku 2005. Informovala o tom železničná spoločnosť v tlačovej správe.

V týchto dňoch prvé dve jednotky skúša ich výrobca – česká spoločnosť Škoda Transportation v skúšobnom centre VUZ Velím a na svojich testovacích koľajach.

“Dvadsaťpäť nových jednotiek bude znamenať v žilinskej regionálnej doprave revolúciu,“ konštatoval Filip Hlubocký, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ ZSSK. “Verím, že kolegom zo ŽSR sa čoskoro podarí zrekonštruovať celý úsek Púchov – Považská Bystrica – Žilina (náročný úsek s tunelmi), aby nové vlaky mohli čo najskôr ukázať cestujúcim naozaj všetko, čo dokážu,“ dodal Hlubocký.

Ako ďalej uviedla ZSSK v tlačovej správe, priebeh tendra bol vďaka transparentnému prístupu v koordinácii s Európskou komisiou bezproblémový, čoho dôkazom je okrem schválenia výsledkov verejného obstarávania aj to, že v elektronickej aukcii boli dvaja veľkí hráči (Škoda Transportation a Stadler Bussnang AG). Víťaznou sa napokon stala ponuka Škoda Transportation, ktorá už v minulosti dodala pre ZSSK 19 elektrických poschodových jednotiek a desať poschodových push-pull súprav.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj