Moskva 26. decembra 2018 (HSP/Iarex/Foto:TASR/AP/Huawei, Screenshot YouTube)
 

Portál Iarex komentuje roztržku medzi Čínou a Kanadou súvisiacou so zatknutím Meng Wan-čou, čínskej top manažérky spoločnosti Huawei v Kanade. Čínsku manažérku zatkli Kanaďania na základe amerického zatykača, ktorý je v rozpore s medzinárodným právom. Čínska spoločnosť Huawei totiž odmieta politiku amerických sankcií voči Iránu, Američania sú rozhodnutí trestať všetkých, kto odmieta plniť ich rozkazy

Na snímke Meng Wan-čou

Kanaďania sú nervózni, pretože od 19.12.2018 Číňania zatkli okrem Mike Kovriga a Mike Spavoura ešte ďalšieho kanadského občana, ktorého totožnosť nie je dosiaľ známa.
Kanaďania a Američania tvrdia, že v prípade kanadských občanov ide o členov medzinárodných humanitárnych organizácii. Normálni členovia medzinárodných humanitárnych organizácii však nesmerujú na západ Číny, aby sa kontaktovali s moslimskými Ujgurmi, ktorí tvoria veľkú časť bánd ISIS a ktorých USA a Kanada v západnej Číne využíva k destabilizácii nielen Číny, ale aj Kirgizska.
U Spavoura, Kovriga a uvedeného ďalšieho Kanaďana ide v prípade tvrdenia o ich členstve v medzinárodnej humanitárnej organizácii ICG len o formálne krytie, Číňania ich podozrievajú zo spolupráce so západnou rozviedkou, ich aktivity hodnotia ako nepriateľské voči Číne.
Zatýkanie Kanaďanov rozbúrilo verejnú mienku aj v Kanade. Pokiaľ kanadské elity sú rozhodnuté servilne odovzdať čínsku manažérku Američanom, spoločnosť je proti takémuto riešeniu.
Čína ukázala, že sa nebude s Kanaďanmi ďalej slušne baviť a na “veľkú dieru, hrubá záplata”. Číňania sú ochotní každý týždeň zatknúť ďalšieho kanadského občana, až pokiaľ sa nezačne Kanada správať korektne a nezačne opätovne dávať prednosť medzinárodným zákonom pred americkým arogantným vydieraním.

Na snímke Michael Kovrig

Obavy, že by sa Kanaďania v Číne minuli sú neopodstatnené, Kanaďania budú cestovať do Číny stále. Najzaujímavejšie je to, že Číňania nedali Kanaďanom žiadnu šancu. Na diplomatickej úrovni požiadali len raz Kanaďanov, aby kanadskú manažérku prepustili, po odmietnutí pristúpili Číňania okamžite k tvrdej akcii.
Čínsky prístup by si mohli vo vzťahu k USA a Kanade osvojiť aj iní. Zatiaľ Čína vedie nad Kanadou 3:1, podľa prognóz cynikov na ruských sociálnych sieťach však Snehulienka bude určite potrebovať 7 trpaslíkov.
 

Príspevok V zápase Čína – Kanada, Čína zatiaľ vedie 3:1 zobrazený najskôr Hlavné správy.