Bratislava 17. mája 2020 (SITA/HSP/Foto:TASR-Erika Ďurčová)

Na juhu Veľkej Británie sa v rámci ochranárskeho programu zameraného na bociana bieleho (Ciconia ciconia) vyliahli vo voľnej prírode prvé mláďatá tohto druhu po niekoľkých storočiach

Ilustračné foto

V oblasti Knepp v Západnom Sussexe našli vajcia v troch hniezdach. V jednom z nich bolo päť vajec, o ktoré sa rodičia starali a napokon z nich vyniesli škrupiny. Následne ich videli, ako do hniezda nosia potravu pre svojich potomkov.

Na projekte, ktorý sa zameriava na chov divých bocianov v prírode, spolupracujú majitelia súkromných pozemkov s ochranármi. Ich cieľom je dosiahnuť na juhu Anglicka do roku 2030 aspoň 50 chovných párov.

V Sussexe vypustili približne 250 bocianov. „Po tom, ako sme 33 dní čakali na vyliahnutie, sme boli nadšení, keď sme videli, že 6. mája sa narodilo prvé mláďa,“ uviedla zástupkyňa White Stork Projectu Lucy Groves. „Rodičia na tom tvrdo pracovali a robia skvelú prácu, najmä po neúspešnom minuloročnom pokuse,“ dodala s tým, že hniezdo budú počas nasledujúcich dní pozorne monitorovať, aby zistili, koľko mláďat prišlo na svet.

Zdroj