Bratislava 31. marca 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR-Michal Svítok)
 
Voľba nového policajného prezidenta sa uskutoční v utorok (2. 4.). Okrem neho budú výberové komisie vyberať nového šéfa Úradu inšpekčnej služby Ministerstva vnútra (MV) SR

Ilustračné foto

O post prezidenta Policajného zboru sa okrem súčasného prezidenta Milana Lučanského uchádza policajt z OR PZ v Žiari nad Hronom Slavomír Vodnák, policajný pridelenec v Prahe Ivan Ševčík a riaditeľ KR PZ v Banskej Bystrici Ivan Piliar.
O kreslo šéfa Úradu inšpekčnej služby sa uchádzajú súčasný riaditeľ úradu Adrián Szabó, taktiež jeho zástupca a zároveň riaditeľ úradu inšpekcie Róbert Zaplatílek, ďalej Igor Tomáš z Prezídia PZ, a tiež súčasný viceprezident PZ Martin Krčmárik.
Voľba sa bude konať s novými pravidlami. Novela zákona o policajnom zbore podľa slov šéfky rezortu Denisy Sakovej (Smer-SD) zavádza väčšiu transparentnosť do výberu. Kandidátov bude posudzovať odborná komisia aj branno-bezpečnostný parlamentný výbor.
V utorok posúdia kandidátov odborné komisie. Členom parlamentného výboru pre obranu a bezpečnosť následne ministerka odporučí z vybraných kandidátov troch na post šéfa polície a troch na pozíciu šéfa inšpekcie. V prípade, že výbor neodporučí na vymenovanie žiadneho z nich, rezort vyhlási nové výberové konania.
Ministerka by chcela, aby sa nový policajný prezident a šéf inšpekcie vymenovali do leta tohto roka. Výberové konanie na oba posty vyhlásil rezort vnútra 5. februára. Prihlásiť sa mohli do 8. marca.
 
Príspevok V utorok 2. apríla sa bude voliť nový policajný prezident a šéf inšpekcie zobrazený najskôr Hlavné správy.