Bratislava 27. augusta 2019 (HSP/Foto:Pixabay)

V USA zaznamenali prvý prípad úmrtia spôsobený fajčením elektronických cigariet. U chorého zo štátu Illinois sa rozvinulo vážne respiračné ochorenie, ktorému nakoniec podľahol, oznámilo to americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC). Podľa ich informácií aktuálne ochorelo dýchacími ťažkosťami, kvôli fajčeniu e-cigariet, skoro 200 ľudí. Informuje portál BBC

Ilustračné foto

Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) uviedlo, že v 22 štátoch USA zaznamenávajú v tejto dobe 193 „potenciálnych prípadov“, konkrétneho respiračného ochorenia.

Postihnutí pacienti trpia kašľom, dýchavičnosťou, únavou, ale niektorí tiež zvracajú a majú hnačku. “V mnohých prípadoch pacienti priznali, že použili produkt obsahujúci THC,” uviedli CDC. THC je základná účinná látka obsiahnutá v marihuane.

Pacient, ktorý neskôr zomrela, bola hospitalizovaný s nevysvetliteľným ochorením, ktoré u neho prepuklo po použití e-cigariet, uviedla to Dr. Jennifer Laydenová, hlavná lekárka a štátna epidemiologička v štáte Illinois.

“Sme zarmútení z informácií o prvej smrti v rámci epidémie vážnej pľúcne choroby u tých, ktorí fajčia e-cigarety alebo inhalátory,” povedal riaditeľ CDC Robert Redfield, “Táto tragická smrť v Illinois posilnila nebezpečenstvo vážnych rizík spojených s e-cigaretami.”

“Inhalovanie vystavuje užívateľa mnohým rôznym látkam, u ktorých máme len malé informácie o tom, ako sa vzťahujú k poškodeniam,” dodal a spomenul, že okrem nikotínu sú ide aj rôzne príchute, rozpúšťadlá a kanabinoidy.

O aké ochorenie ide?

Príčina záhadného ochorenia nebola zatiaľ identifikovaná, ale všetci pacienti mali spoločné to, že používali elektronickú cigaretu. BBC tiež informuje o tom, že ochorenie nezodpovedá žiadnej infekčnej chorobe, a to ani vírusovej a ani bakteriálnej.

Ako sa spomína už vyššie v článku, všetci postihnutí pacienti trpia kašľom, dýchavičnosťou, únavou, ale niektorí tiež zvracajú a majú hnačku. V mnohých prípadoch pacienti tiež priznali, že použili produkt obsahujúci aj THC. Toto zistenie potvrdil aj doktorka Ileana Arias, vedúca neinfekčných chorôb CDC.

Zatiaľ však nie je ani úplne jasné, “či majú tieto prípady spoločnú príčinu alebo či ide o rôzne choroby s podobným výskytom,“ uviedla  Ariasová. Úradníci preto nariadili laboratórne testy vzoriek s cieľom identifikovať akékoľvek škodlivé látky. BBC ale upozorňuje, že je celkom možne, že je choroba spojená len so zariadeniami, v ktorých bolo THC alebo iné syntetické drogy a nie nikotín.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj