Washington 4. apríla 2018 (HSP/RT/Foto:TASR-Martin Baumann)
 
Prestížna Univerzita Georgea Washingtona v americkom hlavnom meste usporadúva seminár o “kresťanských privilégiách.” Premisa, že bieli kresťania majú prospech zo “tradičných výhod” v USA, vyvolala viaceré nenávistné reakcie v sociálnych médiách.

Na snímke Univerzita Georgea Washingtona

Workshop ‘Excellence in Leadership’ (Excelentnosť v líderstve) s podnázvom “Kresťanské privilégium: Naši zakladajúci otcovia boli všetci kresťania, nie?” podľa oficiálnej webovej stránky univerzity sa bude zaoberať tým, že kresťania majú v Spojených štátoch “ľahší” život než ne-kresťania a využívajú “nezaslúžené výhody inštitúcií a systémov naprieč celou krajinou.”
Na webe sa tiež uvádza, že na konci seminára budú účastníci schopní identifikovať “aspoň tri príklady kresťanských privilégií” a “aspoň tri spôsoby, ako byť spojencom s nekresťanskou osobou”.
Okrem náboženstva sa workshop zameriava na rasy a ponúka oboznámenie sa s “bielymi výsadami”. Seminár sa uskutoční vo štvrtok 5. apríla, niekoľko dní po veľkonočných sviatkoch v USA. Workshop je dielom Timothyho Kanea z Centra multikultúrnych študentských služieb na Univerzite Georgea Washingtona (GWU).
Okrem “kresťanských privilégií,” študenti GWU majú tiež možnosť zúčastniť sa podobných školení na tému “heterosexuálnych výsad” a “privilégii gender”.
GWU je jednou z najprestížnejších univerzít v USA, ktorú založil Kongres v roku 1821 v súlade s prianím prvého amerického prezidenta mať národnú univerzitu v hlavnom meste.
Štúdium na GWU je pomerne drahé. Študenti vysokej školy platia okolo 55-tisíc dolárov za každý akademický rok. Workshopy sú čiastočne financované z týchto poplatkov.
Proti semináru sa však rozbehol prudký odpor na Twitteru, pričom napríklad jedného z používateľov téma semináru znepokojuje, aktivity školy označil za “najcitlivejšiu intoleranciu”.
 

 
Príspevok V USA vyvolalo odpor, že univerzita vo Washingtone organizuje seminár o privilégiách kresťanov zobrazený najskôr Hlavné správy.