V USA vyhlásili, že nemôžu vytvoriť jednotný energetický zväz v Európe

Washington 17. novembra 2017 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP/Petr David Josek)
 
Vytvorenie jednotného energetického priestoru v Európe zatiaľ nie je možné, vyhlásil v stredu bývalý špeciálny zástupca USA v otázkach energetickej spolupráce Amos Hochstein
Ilustračné foto

“Vytvorenie jediného energetického zväzu v Európe zatiaľ nie je možné kvôli dedičstvu infraštruktúry zo studenej vojny,” povedal na konferencii vo Washingtone. Hochstein to vysvetlil tým, že východná a západná časť kontinentu majú rôzne záujmy v energetike. Bývalý špeciálny predstaviteľ USA tiež pripomenul, že ZSSR dodával hlavne do východnej Európy celé spektrum energetických zdrojov – ropu, plyn, elektrickú energiu.
“Nemáme európsky energetický problém. Existuje východná Európa so svojimi problémami a západná Európa, ktorá má vlastné portfólio,” zdôraznil. Pri diskusii na tému plynovodu Turecký prúd z Ruska do Turecka Hochstein vyhlásil, že diskutoval s tureckými podnikateľmi o tom, že, ako si myslia vo Washingtone, je tento projekt geopolitický.
“Moji partneri hovorili, že s tým úplne súhlasia. Hneď ale položili otázku, čo povedia svojim občanom, keď v ich domoch bude zima v prípade, že Rusko nebude môcť dodávať cez Ukrajinu,” povedal Hochstein.
Ďalej zdôraznil, že dodávky amerického stlačeného plynu do Európy sa môžu stať alternatívou pre ruské palivo. Avšak, podľa jeho slov, sa to v najbližšej perspektíve nestane a európski partneri musia byť dostatočne silní na to, aby nemysleli len na súčasné, ale aj na budúce kontakty.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

ZDROJ >>

Komentujte :)