Washington 27. septembra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Ivan Sekretarev)
 
Americké sankcie proti Rusku sú zamerané proti jednotlivým osobám a podnikom na rozdiel od sankcií proti KĽDR alebo Iránu, pretože ruská ekonomika je veľká a je dobre integrovaná do medzinárodného finančného systému a obchodu. Vyplýva to zo správy pomocníka amerického ministra financií Marshalla Billingslea

Ilustračné foto

“Rusko sa líši od iných krajín, proti ktorým platia sankcie USA, niekoľkých závažnými vecami… Nemôžeme napríklad čeliť ruskej agresii rovnakým spôsobom, ktorý uplatňujeme voči Severnej Kórei alebo Iránu. Rusko má veľkú ekonomiku, ktorá je dobre integrovaná do svetovej, do medzinárodného finančného systému a svetových kanálov dodávok. KĽDR a Irán, naopak, boli do značnej miery alebo úplne niekoľko desaťročí izolované od svetového finančného systému,” poznamenal pomocník ministra financií USA v prejave pred podvýborom snemovne reprezentantov pre finančné služby a obchod.
Dodal, že USA používajú vzhľadom na tieto okolnosti nástroje ministerstva, aby vyvinuli maximálny tlak na Rusko, ale s minimálnymi vedľajšími účinkami týchto sankcií pre USA, ich európskych spojencov a svetovú ekonomiku.
Marshall Billingslea uviedol ako príklad sankcie proti ruským podnikateľom Olegovi Deripaskovi a Viktorovi Vekselbergovi a ich kľúčovým aktívam, Rusal, EN + a Renova Group.
“V dôsledku sankcií sa osobný kapitál Deripaska znížil o viac než 50%, cena akcií EN + na Londýnskej burze klesla… osobný kapitál Vekselberga sa znížil približne o 3 miliardy dolárov, zahraničné vlády začali vyšetrovanie ohľadom jeho zaradenia do sankčného zoznamu USA a jeho aktíva boli zatknuté v niekoľkých jurisdikciách. Renova Group bola navyše nútená zbaviť sa podnikov vo Švajčiarsku a Taliansku,” povedal ministrov pomocník.
 
Príspevok V USA vyhlásili, že nemôžu uplatniť voči Rusku rovnaké sankcie, ako proti Iránu zobrazený najskôr Hlavné správy.