Atlanta 29. marca 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Baylor Scott & White Health)
 
Žena z americkej Atlanty sa stala prvou HIV pozitívnou darkyňou, keď svoju obličku darovala tiež HIV pozitívnemu pacientovi, ktorý si želal zostať v anonymite. Zákrok vykonali chirurgovia v pondelok v nemocnici Johns Hopkins Medicine v Baltimore. Obaja pacienti sú v poriadku, informuje na svojej webstránke CNN

Ilustračné foto

Tridsaťšesťročná poradkyňa pre verejné zdravie Nina Martinez sa vírusom nakazila v roku 1983, keď mala len šesť týždňov, pri transfúzii krvi. V tom čase ešte totiž krvné konzervy netestovali na prítomnosť vírusu. “Skutočne chcem, aby ľudia opätovne premýšľali, čo znamená žiť s HIV,” odkázala z nemocničnej postele dva dni po operácii. “Keď má byť niekto dôkazom, že sa dá s HIV prežiť celý život, som to ja. S HIV žijem už 35 rokov – v podstate po celý čas epidémie v Spojených štátoch,” dodala.
Spojené štáty až do roku 2013 neumožňovali darovanie orgánov od HIV pozitívnych ľudí. “Videl som zomierať ľudí s HIV na našom transplantačnom zozname a prizeral som sa, ako odmietame každého potenciálneho darcu, mŕtveho alebo živého, iba preto, že má HIV,” vyjadril sa doktor Dorry Segev, ktorý transplantáciu vykonal. “Potrebovali sme ukázať, že určití ľudia s HIV môžu byť natoľko zdraví, aby mohli darovať obličku a naďalej žiť iba s jednou,” dodal.
Doteraz nikto nepovažoval transplantáciu obličky od HIV pozitívneho darcu za uskutočniteľnú, a to z dvoch dôvodov. Samotný vírus totiž môže obličky poškodiť a zároveň antiretrovirotiká, ktoré kontrolujú HIV, sú pre obličky toxické. Keď žijú ľudia s HIV dlhšie, dochádza u nich pre vysoký krvný tlak, cukrovku a ochorenia srdca častejšie k zlyhaniu obličiek a novej obličky sa často nedožili.
 
Príspevok V USA prvý raz transplantovali obličku od HIV pozitívnej darkyne zobrazený najskôr Hlavné správy.