Washington 10.septembra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:Sputnik-Alexey Agaryshev)
 

Prokuratúra USA priznala, že Ruska Maria Butinová, ktorá bola obvinená z činnosti ako nezaregistrovaný zahraničný agent, neponúkala intímne služby výmenou za funkciu.

Ilustračné foto

Z údajov zverejnených v súdnej databáze vyplýva, že prokuratúra predpokladala, že Butinová ponúkala sex výmenou za „funkciu v organizácii, ktorá predstavuje zvláštny záujem”. Vyšetrovatelia urobili tento záver z korešpondencie obžalovanej s „inou osobou”. Obhajoba Butinovej to popierala.
„Dokonca s ohľadom na to, že vláda (USA – pozn. red) mylne vyložila túto konkrétnu korešpondenciu, pochybnosť vzbudzujú tvrdenia obžalovanej o tom, že jej vzťah s (občanom USA — pozn. red.) osobou č. 1 je dosť pevný, aby zaistil jej prítomnosť na súde kvôli vzneseniu obžaloby v prípade, že bude oslobodená,” uvádza sa v dokumente.
Prokuratúra tým argumentovala svoj postoj, že Butinová má zostať vo väzbe.
Podľa správ v médiách je osobou č. 1 politický poradca Republikánskej strany Paul Erikson, s ktorým mala Butinová pomer. Tvrdenie prokuratúry, že Butinová údajne ponúkala intímne služby, bola rozšírená v americkej tlači, ktorá v tom spozorovala ďalší dôkaz „špiónskej činnosti” Rusky.
Butinová bola zatknutá v júli, hrozí jej až 15 rokov väzenia. Bola obvinená zo spiknutia za účelom činnosti ako agent cudzej vlády bez registrácie na ministerstve spravodlivosti USA, a tiež konkrétne z činnosti ako zahraničný agent. Na súde Butinová vinu poprela. Sudca ale vydal rozkaz k jej zatknutiu.
 

Príspevok V USA označili časť obvinení proti údajnej agentke Moskvy za omyl zobrazený najskôr Hlavné správy.