Washington 18. augusta 2019 (HSP/Sputnik/Foto:Gazprom)

Sankcie navrhnuté americkou vládou proti Nord Stream 2 nebudú účinné, preto by Washington mal zvážiť iný variant konkurencie Gazpromu v Európe, píše politologička Anna Mikulska v článku pre Forbes. Podľa názoru expertky nedokážu americké sankcie zastaviť výstavbu Nord Stream 2 a uškodia samotným Spojeným štátom

Plynovod Nord Stream 2

Aj keď napríklad východnú Európu (v Poľsku a na Ukrajine) sankcie potešia, potom si Washington pokazí vzťahy s Nemeckom, Rakúskom, Talianskom, Francúzskom a inými partnermi, ktorí projekt podporujú.

Za účelom konkurencie ruskému palivu na európskom trhu navrhuje Mikulska USA, aby rozvíjali technológie skvapalneného plynu vrátane výstavby nových plynovodov a terminálov v Poľsku a Litve, a tiež aby pomáhali domácim spoločnostiam.

Čo sa týka Ukrajiny, expertka píše, že tranzitná doprava cez jej územie bude zrejme zachovaná, aj keď zisk z neho rovnako nepomohol Kyjevu prekonať politickú a ekonomickú krízu.

Mikulska dospieva k názoru, že ruský plyn zostane pre Európu najvýhodnejším, v prípade “správnych” akcií USA však bude Gazprom musieť viac pracovať.

Nord Stream 2 sa buduje z Ruska do Nemecka po dne Baltického mora v záujme spoľahlivých dodávok plynu do Európy. Väčšina európskych štátov podporuje tento projekt a zúčastňuje sa jeho realizácie.

Proti je Poľsko, Ukrajina, pobaltské krajiny a USA. Práve Spojené štáty sa usilujú o presadenie svojho skvapalneného zemného plynu na európskom trhu.

Predtým politológ Eugen Rumer vo svojom článku pre Politico uviedol, že sankcie, ktoré chcú USA zaviesť proti Nord Stream 2, jeho výstavbu nezastaví, rozoštvú ale USA s Nemeckom.

Domnieva sa, že namiesto toho, aby chránili Európu pred “zlým” vplyvom Ruska, tieto sankcie naopak poškodia vzťahy USA a Nemecka a zblížia Rusko ešte viac s Čínou. Takže ak chcú americkí poslanci naozaj zmenšiť vplyv Ruska na Európu, mali by podporiť projekt plynovodu.

Dodal, že sankcie nemôžu zmeniť Gazprom, jeho európskych partnerov alebo politiku Kremľa. Nemôžu ani zastaviť výstavbu plynovodu, ktorý je hotový už na dve tretiny. Dokonca keď niektoré spoločnosti kvôli sankciám odmietnu účasť v projekte, iné v ňom zostanú. Tým skôr, že nemecká vláda už Trumpove hrozby odmietla.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj