Washington/Bratislava 11. februára 2019 (HSP/Foto:Screenshot Topky)
 
Američania vraj počítajú s výstavbou “vojenského centra” v Slovenskej republike, informácie v nedeľu priniesol portál Topky.sk s odvolaním sa na oficiálnu stránku americkej vlády, ktorá hovorí o návrhu a plánovaní (design a planning) vojenského objektu.

Na snímke oficiálna stránka americkej vlády

Po návšteve amerického ministra zahraničných vecí Mika Pompea v Bratislave a po víkendových diskusiách o možnej vojenskej základní USA v Českej republike (viac v článku) sa táto téma prenáša aj na Slovensko, keď oficiálne americké úrady (agentúra Department of the Army), ktorá je federálnym úradom Ministerstva obrany a má na starosti plánovanie a rozpočtovanie armády, vydala dokument o príprave vojenských objektov na území Slovenska. Dokument bol zverejnený na stránkach amerického úradu pre verejné obstarávanie fbo.gov.
Ide o americký tender na výstavbu malej základne v Európe, konkrétne v Slovenskej republike, pričom ponuky mohli jednotlivé firmy zasielať do februára. Hodnota zverejnenej zákazky je na úrovni päť miliónov dolárov. Záujemcovia pri tom podľa správy o tendri majú kontaktovať americké zastúpenie vo Weisbaden v Nemecku.
“Zákazku môže vyhrať iba americká spoločnosť, pričom musí byť schopná komunikovať so slovenskými úradmi v našom jazyku. V tendri ide predovšetkým o naplánovanie a dizajn vojenských zariadení, ďalśie plánovanie, rôzne topografické mapy a prieskumy,” píše server.
Portál Topky, ktorý o projekte informoval uviedol, že údajne už v auguste by mala byť známa presná lokalita, kde konkrétne bude vojenské centrum stáť, kto bude zhotoviteľom projektu.
 
Príspevok V USA majú na stole dokument o plánoch a tendri na vojenskú základňu na území Slovenska zobrazený najskôr Hlavné správy.