Bratislava 8. novembra 2019 (HSP/Foto:TASR-František Iván)

Pre banky a poisťovne je typicky priepastný rozdiel medzi platmi najvyšších manažérov a zamestnancov na pobočkách. Na zlé pracovné a platové podmienky ako aj nadčasy, sa sťažujú aj zamestnanci UniCredit Bank. Na protest si pripli na oblečenie odznaky s nápisom „Štrajková pohotovosť“. O svojej nespokojnosti hovoria aj s klientmi na pobočkách, hlavne o nízkych platoch, povinnosti plniť náročné predajné plány a nadčasoch hlavne v pobočkách v obchodných centrách

Ilustračné foto

O novej kolektívnej zmluve rokujú odbory s vedením banky už niekoľko týždňov. Vedenie banky však nie je schopné zvýšiť mzdy ani o mieru inflácie a návrh na vyplatenie 13. mzdy vo výške 500 eur podmieňuje dokonca znížením základnej mzdy.

Priemerný zamestnanec UniCreditu zarába okolo 600 až 750 eur v čistom. Prilepšiť si môže štvrťročnými odmenami, ale len ak splní predajný plán, ktorý sa neustále zvyšuje tak, že ho je schopná splniť iba polovica zamestnancov.

Centrála UniCreditu podľa dostupných informácií najnovšie zamietla aj vianočné odmeny pre zamestnancov, no členovia predstavenstva si majú vyplatiť bonusy vo výške 100 % ročnej mzdy.

Z týchto dôvodov dochádza k fluktuácií zamestnancov, ktorí odchádzajú na lepšie platené miesta. Ich agenda je následne rozdelená medzi ostatných zamestnancov, ktorí nával práce nestíhajú zvládať v riadnom pracovnom čase.

Podľa štatistík odborového zväzu pracovníkov peňažníctva a poisťovníctva sa fluktuácia zamestnancov blíži k 20 percentám. Podľa odborov je to v niektorých regiónoch až 40 percent.

Odbory nevylučujú štrajk, keďže ani po dvoch kolách rokovaní nedošlo k dohode s vedením banky. Vedenie banky je naopak spokojné a tvrdí že rešpektuje názory svojich zamestnancov a naďalej pokračuje v diskusiách so zástupcami odborov.

Pavol Novák

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!
Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.
Podporte naše úsilie.

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj