Berlín 22. septembra 2018 (TASR/HSP/Foto: TASR/AP- Kayhan Ozer/Pool Photo via AP)
 
V Turecku prepustili na slobodu zadržiavaného nemeckého občana – týždeň pre štátnou návštevou tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana v Berlíne, informovalo v piatok nemecké ministerstvo zahraničných vecí

Na snímke turecký prezident Recep Tayyip Erdogan

Počet nemeckých občanov, ktorých ešte stále zadržiavajú turecké úrady z politických dôvodov, tak klesol na päť, píše tlačová agentúra DPA.
Po neúspešnom pokuse o štátny prevrat z júla 2016 v Turecku zadržali celkovo 35 Nemcov. Väčšina z nich bola obvinená z členstva v teroristickej organizácií vrátane hnutia kazateľa Fethullaha Gülena, údajného osnovateľa zmareného pokusu o prevrat.
Nemecké ministerstvo zahraničných vecí viac informácií o prepustenom mužovi neposkytlo. Hovorkyňa Maria Adebahrová ale uviedla, že muža prepustili vo štvrtok po rozhodnutí súdu.
Zadržiavanie nemeckých občanov od pokusu o štátny prevrat zhoršilo vzťahy medzi oboma krajinami. Pokračujúce zatýkanie je z pohľadu Nemecka najväčšou prekážkou normalizácie vzťahov.
Pred Erdoganovým príchodom do Berlína v piatok pricestovali traja tureckí ministri. Medzi nimi bol aj minister financií Berat Albayrak, Erdoganov zať a jeho možný nástupca. Po príchode do Berlína povedal, že vidí začiatok novej éry turecko-nemeckých vzťahov.
Prezident Erdogan má do hlavného mesta Nemecka pricestovať vo štvrtok.
 
Príspevok V Turecku prepustili Nemca – týždeň pred štátnou návštevou Erdogana v Berlíne zobrazený najskôr Hlavné správy.