Istanbul 29. marca 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Selahattin Sevi)
 
Turecká prokuratúra nariadila zatknúť 70 slúžiacich armádnych dôstojníkov pre údajné napojenie na moslimského klerika Fethullaha Gülena, obviňovaného zo zosnovania pokusu o prevrat v roku 2016. Informovala o tom vo štvrtok televízna stanica CNN Türk.

Na snímke turecký duchovný Fethullah Gülen

Polícia vykonala súbežné operácie v 38 provinciách po celej krajine v rámci vyšetrovania, ktoré vedie štátna prokuratúra v centrálnej provincii Konya. Podľa televízie ide o podozrivých, na ktorých sa zamerala polícia po vyhláseniach už zadržaných vojakov o stykoch s Gülenom žijúcim v USA. Majú byť zodpovední za verbovanie študentov do radov Gülenovho hnutia.
Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) v marci informoval, že od neúspešného pokusu o prevrat z júla 2016, z ktorého Ankara obviňuje Gülena, v Turecku zatkli už 160.000 ľudí a prepustili z práce približne rovnaký počet zamestnancov v štátnej správe. Gülen akúkoľvek svoju účasť na pokuse o prevrat popiera.
Viac ako 50.000 zo zatknutých osôb oficiálne obvinili a zadržiavali vo väzbe počas procesu.
Tieto zásahy kritizovali západní spojenci Turecka. Kritici prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana ho obviňujú, že zmarený puč využíva ako dôvod na potláčanie opozície. Turecko tvrdí, že tieto opatrenia sú nevyhnutné v súvislosti s hrozbami pre národnú bezpečnosť, pripomína agentúra Reuters.
 
Príspevok V Turecku nariadili zatknúť 70 dôstojníkov pre styky s duchovným Gülenom zobrazený najskôr Hlavné správy.