Istambul 28. apríla 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Scanpix Sweden/Jonas Ekstromer)
 
Niekdajší turecký prezident Abdullah Gül oznámil, že v predčasných prezidentských voľbách nebude kandidovať. Svojím sobotňajším vyhlásením tak vyvrátil špekulácie, ktoré kolovali o jeho kandidatúre na post tureckej hlavy štátu, píše agentúra AP.

Na snímke Abdullah Gül

Gül odišiel z politiky v roku 2014. Jeho meno sa však v súvislosti s možným protikandidátom súčasného prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana často skloňovalo.
Turecký parlament minulý týždeň odhlasoval konanie predčasných volieb, ktoré budú 24. júna, viac ako rok pred riadnym termínom. Parlament tak splnil Erdoganovu výzvu na usporiadanie predčasných volieb.
Predčasné parlamentné a prezidentské voľby sa teda pravdepodobne uskutočnia počas pretrvávajúceho výnimočného stavu v krajine. Tento stav kritizujú opozícia aj Spojené štáty. Podľa nich zákony platiace počas výnimočného stavu vyvolávajú obavy o tom, že voľby prebehnú spravodlivo.
 
Príspevok V Turecku bývalý prezident Abdullah Gül nebude kandidovať v predčasných voľbách zobrazený najskôr Hlavné správy.