Podľa vyhlásenia tuniského ministerstva vnútra bola v jednej z okrajových častí metropoly Tunis rozložená „nebezpečná“ skupina, zodpovedná za nábor bojovníkov a ich vysielanie do zahraničia. Zatknuté osoby sú vo veku 25-40 rokov. V skupine zadržanej v sobotu je údajne i synovec Tunisana Amriho, ktorého niekoľko dní po berlínskom útoku z 19. decembra zastrelili policajti na predmestí talianskeho Milána. Podľa zverejnených zistení Amri od týchto troch mužov požadoval, aby odprisahali vernosť teroristickej organizácii Islamský štát.

Úrady v Tunisku nedávno informovali, že v súčasnosti sledujú približne 800 extrémistov, ktorí sa vrátili do tejto krajiny z Líbye, Sýrie alebo Iraku. Po útoku na vianočné trhy v Berlíne, ktorý si vyžiadal 12 mŕtvych a desiatky zranených, vyvíja nemecká vláda nátlak na Tunisko, aby urýchlilo repatriáciu neúspešných žiadateľov o azyl, akým bol Amri. V sobotu sa pred budovou parlamentu v Tunise zhromaždili stovky demonštrantov, aby vyjadrili nesúhlas so spätným prijímaním ľudí podozrivých z extrémizmu.

V Izraeli pochovali ženu, ktorú zabil útok kamiónom na trhoch v Berlíne

 

Izraelčanka, ktorá zahynula v Berlíne pri teroristickom útoku kamiónom do ľudí na vianočných trhoch, bola pochovaná v piatok vo svojej vlasti v meste Herzlija severne od Tel Avivu. Potvrdilo to dnes izraelské ministerstvo zahraničných vecí.

Dalia Eliakimová bola po minulotýždňovom útoku v Berlíne, pri ktorom zahynulo 12 ľudí, niekoľko dní nezvestná. Starosta Herzlíje Moše Fadlon na smútočnej rozlúčne so 66-ročnou ženou povedal, že ju „zavraždil na nemeckej pôde zákerný terorista bez srdca či svedomia“, informoval izraelský spravodajský portál Ynet News.

Žena pricestovala do Nemecka na návštevu spoločne s manželom Ramim, ktorý pri útoku utrpel vážne zranenia a zostal v nemocnici v Berlíne. Muž je stabilizovaný. Manželský pár má dve dospelé deti, ktoré odleteli do Berlína, aby sa postarali o svojho otca.