Tunis 5. júla 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Hassene Dridi)

Tuniský premiér Júsuf Šáhid rozhodol v piatok o zákaze nosenia moslimských šatiek nikáb – zahaľujúcich tvár žien – v priestoroch vládnych úradov. Rozhodnutie prijal z “bezpečnostných dôvodov”. S odvolaním sa na premiérov úrad o tom informovala agentúra AFP

Na snímke tuniský premiér Júsuf Šáhid

Premiér podľa tohto vyhlásenia podpísal vládny obežník “zakazujúci prístup k verejným administratívam a inštitúciám komukoľvek so zahalenou tvárou… z bezpečnostných dôvodov”.

Zákaz šatky nikáb, ktorá okrem očí zahaľuje celú tvár, prišiel podľa AFP v Tunisku do platnosti v čase zvýšenej bezpečnosti v krajine. Koncom júna totiž zasiahol krajinu dvojitý samovražedný bombový útok, pri ktorom zomreli dvaja ľudia a sedem sa zranilo.

Tuniské orgány dodatočne sprísnili bezpečnostné opatrenia v krajine po viacerých závažných teroristických útokoch z roku 2015, keď vyhlásili stále trvajúci výnimočný stav. Ich ďalšie sprísnenie nasledovalo aj po tom, ako sa stovky Tunisanov zaradili medzi bojovníkov teroristickej organizácie Islamský štát (IS) v Líbyi a Sýrii.

Šatka nikáb ani ďalšie viditeľné prejavy islamu neboli v Tunisku tolerované v časoch minulého režimu dlhoročného prezidenta Zína Abidína bin Alího. Svoj návrat zaznamenali po tuniskej revolúcii a jeho zvrhnutí v roku 2011.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj