Tunis 15. decembra 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Esteban Felix)

Približne 60 Tunisaniek sa v sobotu pred sídlom vlády v Tunise zapojilo do pouličného predstavenia za ukončenie násilia páchaného na ženách, informuje agentúra AFP. Táto akcia, pri ktorej dav začne tancovať na rovnakú feministickú pieseň, sa začala v Čile a následne sa objavila po celom svete

Na snímke ženy sa zhromaždili na národnom štadióne, aby odsúdili rodovo podmienené násilné činy, 4. decembra 2019 v Santiagu

„Sme tu, aby sme odsúdili všetky formy násilia… sociálne, inštitucionálne (aj) domáce,“ uviedla jedna z účastníčok podujatia.

Protest zvolalo miestne feministické hnutie Falgatna.

K zmienenej akcii v hlavnom meste Tuniska prišlo v čase, keď sa mnoho žien v tomto severoafrickom štáte na sociálnych sieťach sťažovalo na sexuálne obťažovanie.

Príspevky žien vyvolalo video, ktoré sa objavilo v októbri a medzitým sa v krajine stalo virálnym. Na videu, ktoré natočilo mladé dievča, je vidieť, ako novozvolený zákonodarca údajne masturbuje pred školou vo svojom aute.

Samotný poslanec uviedol, že je diabetik a močil do fľaše. Po vyšetrovaní pre údajné sexuálne obťažovanie na verejnosti ho oslobodili.

Prvé protestné podujatie tohto druhu zorganizovala feministická skupina Las Tesis v Čile. Ženy zoradené v radoch s červenými šálmi uviazanými okolo krku a čiernymi páskami na očiach tancujú na pieseň „Sexuálnym násilníkom si ty!“ – hymnu proti násiliu.

Podobné podujatia sa konali doteraz v Paríži, Madride, Bejrúte i New Yorku.

Sme pod neustálym tlakom
Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ
Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

PODPORUJEM nezávislé spravodajstvo

Zdroj