Třinec 2. augusta 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP)

Drevený kostol zo 16. storočia zhorel v noci nadnes v meste Třinec v Sliezsku na severovýchode Českej republiky
Informoval o tom spravodajský portál Novinky.cz s odvolaním sa na hovorcu moravskosliezskych hasičov Petra Kůdelu. Materiálne škody sú odhadované na desiatky miliónov českých korún, ale historická škoda je nevyčísliteľná, zdôraznil hovorca.

Ilustračné foto

Rímskokatolícky filiálny Kostol Božieho tela v mestskej časti Guty začal horieť okolo polnoci, hasiči dostali správu zakrátko.
Kostol pri príchode hasičov už silno horel a pod kontrolu ho dostali za necelú hodinu. Dohášanie pokračovalo do rána.

Pri požiari nikto neutrpel zranenia, ale zničenie kostola je tragédiou – nielen pre tamojší región. Táto cenná historická pamiatka s mnohými pôvodnými prvkami a vybavením obsahovala aj obrazy z prvej polovice 16. storočia. Kostol bol v rokoch 2012-14 rekonštruovaný za niekoľko miliónov korún. To všetko teraz vyšlo navnivoč, napísali Novinky.cz.

Prvý zvon osadili na vežu kostola v roku 1565 a je tam dodnes. V roku 2001 ho niekto ukradol, ale verejnosť tento skutok natoľko pobúril, že sa ho zlodeji nakoniec zbavili. Nájdený bol bez srdca v neďalekej mestskej časti Karpentná.

Kostol postavili z veľkých kmeňov listnatých stromov, najstaršie hraby zrejme rástli pri rieke Olši už v čase Veľkomoravskej ríše.

Vnútrajšok kostola neskôr vyzdobili dielami miestnych umelcov žijúcich v 17. a 18. storočí. V 19. storočí ho niekoľkokrát opravovali, ale zachoval si pôvodnú goticko-renesančnú podobu.

Príčina požiaru nie je zatiaľ jasná, budú ju zisťovať vyšetrovatelia.