Trebes 25. marca 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-La Depeche Du Midi)
 
Vo francúzskom meste Trebes slávia v nedeľu špeciálnu omšu na počesť obetiam piatkovej rukojemníckej drámy. Pripomínajú si aj hrdinský čin policajta, ktorý podľahol vážnym zraneniam po tom, ako sa dobrovoľne vymenil za jedného z rukojemníkov zadržiavaných v supermarkete ozbrojencom, píše agentúra AP.

Na snímke príslušníci francúzskych policajných jednotiek na ulici v juhofrancúzskom meste Trebes 23. marca 2018

Omšu celebruje biskub z neďalekého historického mesta Carcassonne Alain Planet, ktorý vyzdvihol “mimoriadnu oddanosť” podplukovníka Beltrama a povedal, že jeho čin “sa dotkol celého Francúzska”.
Podplukovník žandarmérie Arnaud Beltrame prišiel o život v noci na sobotu vo veku 44 rokov.
Francúzsko si odvážneho policajta uctí i štátnym obradom.
K trúchliacim sa pridali i tamojší členovia moslimskej komunity. Obyvatelia Trebes pred supermarket, kde sa rukojemnícka dráma odohrala, priniesli kvety.
Páchateľ, neskôr identifikovaný ako 25-ročný Redouane Lakdim narodený v Maroku, kričal “Alláhu akbar” (Boh je najväčší) a vyhlásil sa za vojaka Islamského štátu, keď vtrhol do supermarketu v mestečku Trebes. Tam zajal niekoľkých rukojemníkov. Nakoniec ho po niekoľkohodinovej rukojemníckej dráme zastrelila zasahujúca polícia. Lakdim ešte pred zadržaním rukojemníkov v Trebes strieľal do skupiny policajtov Carcassonne a zabil spolucestujúceho v aute, ktoré uniesol. Celkove si tak jeho vyčíňanie vyžiadalo štyri obete na životoch, ako aj 15 zranených. Polícia v súvislosti s útokom stále zadržiava dvoch ľudí.
 
Príspevok V Trebes slávia omšu na počesť obetiam rukojemníckej drámy zobrazený najskôr Hlavné správy.