Moskva, Simferopoľ 22. augusta 2018 (HSP/Foto:TASR-Milan Kapusta)
 
Napriek ráznym varovaniam ukrajinského vedenia, vrátane prezidenta Petra Porošenka, aby Ukrajinci necestovali na Krym, od začiatku tohto roku do polovice augusta polostrov navštívilo 806 tisíc ukrajinských rekreantov a turistov. Informoval o tom hlava Rosturizmu Oleg Safronov. Podľa predbežných odhadov Rosturizmu do konca tohto roka Krym navštívi celkovo vyše milióna turistov z Ukrajiny.

Ilustračné foto

Tieto čísla potvrdzuje aj hlava komisie pre sanatórno-kúpeľový komplex a turizmus Krymského parlamentu Alexej Čerňak. Pre média uviedol, že počet ukrajinských turistov, ktorí navštevujú polostrov, stále rastie. Podčiarkol, že Krymčania sa tešia na návštevu Ukrajincov, pretože chcú zachovávať s obyvateľmi susednej krajiny dobré vzťahy aj napriek tomu, čo sa deje v Kyjeve. Prízvukoval, že Ukrajinci sú na Kryme vítaní, cítia veľmi dobré, sú spokojní s podmienkami ubytovania, liečenia, oddychu a cenami a v neposlednom rade aj s dobroprajnosťou a pohostinnosťou miestneho obyvateľstva.
Krymské médiá v tejto súvislosti svorne poukazujú na skutočnosť, že Kyjev robí všetko, aby neumožnil Ukrajincom navštevovať polostrov. V prvom rade sa to prejavuje v tom, že ukrajinské pohraničné a colné služby maximálne zdržujú ľudí počas prekročenia hranice, aby ich znechutili a aby odradili od ďalších pokusov navštíviť polostrov. Na ruskej strane žiadne komplikácie nie sú a ľudia v oboch smeroch rýchlo prechádzajú z jednej strany na druhú.
Najnovšie krymské médiá popisujú komplikácie na jednom ukrajinskom prechode, kde vôbec prestali púšťať autá a chodcov kvôli údajným problémom s elektrinou. Ruskí pohraničníci radia turistom, ktorí sa vracajú na Ukrajinu, aby používali iné hraničné prechody, kde podobné komplikácie nie sú.
Eugen Rusnák
Príspevok V tomto roku navštívilo Krym vyše 800 tisíc ukrajinských turistov a rekreantov zobrazený najskôr Hlavné správy.