Lomé 8. septembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Ben Curtis)

Príslušníci polície v africkom Togu rozohnali vo štvrtok večer slzotvorným plynom tisíce podporovateľov opozície, ktorí v rámci mierového protestu obsadili hlavné námestie v metropole Lomé. Opozícia žiada odstúpenie prezidenta Faureho Gnassingbého a chce, aby mu nebolo umožnené kandidovať aj po štvrtý raz, informovala agentúra AP.
Ilustračné foto

Demonštranti si na zmienený protest obliekli odevy červenej a oranžovej farby, posadali si na hlavné námestie v Lomé, kde si púšťali hudbu a varili. Demonštráciu zorganizovali opozičné strany a občianske skupiny. Na protest zareagovali bezpečnostné zložky zásahom slzotvorným plynom.
Mierovej okupácii námestia predchádzali dvojdňové opozičné demonštrácie. Protestujúcich sa na nich zišlo bezprecedentné množstvo. Demonštrácie sa konali aj v iných mestách.
Opozícia žiada odstúpenie prezidenta a návrat k ústave, ktorú malo Togo pred rokom 1992 a ktorá zahŕňala obmedzený počet funkčných období prezidenta. Parlament oznámil, že o návrhu zákona, ktorý by krajinu vrátil k tejto ústave, bude hlasovať v utorok.
Gnassingbé je pri moci od roku 2005, prezidentom sa stal po smrti svojho otca Gnassingbého Eyadému, ktorý stál na čele západoafrickej krajiny 38 rokov. Demonštranti vyzývajú na ukončenie “dynastie Gnassingbéovcov”. Nasledujúce prezidentské voľby sú v Togu naplánované na rok 2020.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.