Wellington 27. septembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Jason Tassell)

Už viac ako 7000 obyvateľov tichomorského ostrova Ambae, ktorý je súčasťou štátu Vanuatu, opustilo svoje domovy pre obavy z erupcií miestnej sopky. Informovala o tom dnes agentúra AP.
Ilustračné foto

Na ostrove úrady vyhlásili stav núdze po tom, ako sa cez víkend zintenzívnila činnosť sopky Manaro a vyvolala obavy z prípadnej veľkej erupcie. Najohrozenejších spomedzi približne 10.000 obyvateľov Ambae presunuli do škôl a komunitných centier do bezpečnejších oblastí vo východnej a západnej časti ostrova.
Podľa riaditeľa vanuatského úradu civilnej ochrany Shadracka Welegtabita úrady vyslali na Ambae loď s nákladom vody, potravín a iných zásob, aby pomohli evakuovaným osobám. Druhá loď s nákladom by mala doraziť v piatok. V utorok nad oblasťou preleteli vojenské lietadlá z Nového Zélandu, ktorých posádky uviedli, že kráter vyvrhoval “popol, plamene, skaly a lávu”.
Vanuatský meteorologický ústav oznámil, že najväčšie nebezpečenstvo z padajúcich skál a sopečného plynu hrozí obyvateľom nachádzajúcim sa v okruhu 6,5 kilometra v okolí sopky. Varoval tiež pred kyslým dažďom, ktorý môže poškodiť úrodu.
Celé Vanuatu má približne 280.000 obyvateľov a tvorí ho 80 ostrovov, ktorých väčšina je neobývaná. Patrí medzi najohrozenejšie krajiny sveta, pokiaľ ide o prírodné katastrofy, keďže sa tam nachádza viacero aktívnych sopiek a danú oblasť pravidelne zasahujú cyklóny a zemetrasenia.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.