Bangkok 26. októbra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Wason Wanichakorn)
 
V thajskej metropole Bangkok sa vo štvrtok začala ústredná procesia v rámci pohrebu kráľa Pchúmipchóna Adundéta (Rámu IX.), ktorá potrvá celý deň a vyvrcholí večer miestneho času jeho kremáciou, informovala agentúra AP.

Portrét thajského kráľa Pchúmipchóna Adundéta

Rakvu s telom zosnulého panovníka prepravia na miesto kremácie v pozlátenom koči. Následne ju prenesú na pohrebnú hranicu, nad ktorou sa týči 53 metrov vysoká kremačná konštrukcia. Niekoľko mesiacov ju stavalo množstvo remeselníkov a umelcov a náklady na jej vybudovanie sa odhadujú na 30 miliónov dolárov.
Je zdobená asi 500 sochami bohov, anjelov, mýtických bytostí a zvierat. Umiestnená je na trojpodlažnej štvorcovej základni so schodiskom na každej zo štyroch strán, pričom každá má dĺžku 60 metrov.
Na kremáciu je pozvaných 7500 hostí – členov kráľovských rodov, predstaviteľov štátov a vlád a diplomatov z viac ako 30 krajín. Očakáva sa, že sa na nej zúčastní aj štvrť milióna radových občanov.
Kráľ Ráma IX. zomrel vlani 13. októbra v Bangkoku vo veku 88 rokov. Pchúmipchón Adundét vládol v Thajsku viac ako 70 rokov a tešil sa veľkej úcte svojich poddaných. Po jeho smrti vyhlásili v krajine ročný štátny smútok.
Rozlúčka s kráľom sa začala v stredu (25. 10.) a potrvá do 29. októbra.
 
Príspevok V Thajsku sa začal pohreb kráľa Pchúmipchóna Adundéta, vyvrcholí kremáciou zobrazený najskôr Hlavné správy.