Galanta 13. júna 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR-Vladimír Benko)

V tele Františka Gauliedera, ktorý zahynul pri zrážke s vlakom, sa pri pitve mali nájsť látky, ktoré by tam normálne nemali byť. Uviedol to dnes právny zástupca rodiny Gauliederovcov Ján Foltán, ktorý sa odvolával na predbežné a neoficiálne výsledky súdnej pitvy.
Na snímke z roku 1995 František Gaulieder

Záverečná pitevná správa by podľa jeho slov mala byť hotová v priebehu niekoľkých dní. „Už teraz však môžem povedať, že tam bolo niečo zistené. Je teraz otázkou, akým spôsobom, kedy a v akom množstve sa to mohlo dostať do tela pána Gauliedera,“ povedal Foltán.
S odôvodnením, že nechce mariť vyšetrovanie, odmietol prezradiť meno či typ látky, ktorá sa mala pri pitve objaviť. Nevylúčil však, že išlo o omamné prostriedky. „Mali by to byť aj zložky v tomto smere, ale teraz je dôležité určiť ich množstvo a v akom boli zložení.
To v súčasnosti neviem povedať. Viem povedať, že je tam zistenie a intenzívne sa pracuje na tom, aby sa zistilo množstvo látok, čas, teda kedy a akým spôsobom sa dostali do tela. Podľa predbežných zistení sa nenašli v krvi, ale v moči,“ vysvetlil Foltán.
Podľa advokáta je čoraz zrejmejšie, že František Gaulieder sa nepostavil pred vlak na základe vlastného rozhodnutia. „Jednoznačne prehlasujem, že nešlo o samovraždu.
Podľa môjho názoru nedošlo k čelnej zrážke, ale pána Gauliedera zachytili stupienky, ktorými sa nastupuje na lokomotívu,“ vyhlásil. Zároveň pripomenul, že polícia stále nevie, čo robil a kde sa František Gaulieder nachádzal v čase od 14.00 h, kedy ho naposledy zachytili bezpečnostné kamery na ulici, do druhej hodiny v noci, kedy zomrel po zrážke s vlakom.
Foltán dnes tlmočil stanovisko manželky Františka Gauliedera. Tej sa nepáči, že vyšetrovateľ chce nechať vypracovať posmrtný psychologický profil jej manžela. Znalci by v ňom mali potvrdiť alebo vyvrátiť, či by Gaulieder bol schopný samovražedného konania.
„Som šokovaná postupom polície a vyšetrovateľov smrti môjho manžela, keďže nevedia uzavrieť vyšetrovanie tohto prípadu. Samovraždu absolútne vylučujem. Chcú po jeho smrti dať preveriť jeho charakterové vlastnosti Ústavom pre znaleckú činnosť v psychológii a psychiatrii. Počas života môjho manžela už boli v tejto krajine pošliapané jeho ľudské práva. Domnievam sa, že teraz, po jeho smrti, ktorú polícia nevie vyšetriť, chcú pošliapať aj jeho ľudskú dôstojnosť,“ citoval Foltán zo stanoviska Zuzany Gauliederovaj.
Podľa jej slov je absurdné, že z novinových článkov, facebookových statusov a zdravotnej karty chcú znalci vypracovať odborný posudok. „Chcú skladať mozaiku a obraz človeka, ktorého nikto z nich za života nepoznal. Toto sa asi naozaj môže stať len na Slovensku.
Dodnes polícia neobjasnila ani desaťhodinové zmiznutie môjho manžela, prešľapuje na mieste a bez náznaku posunutia vo vyšetrovaní odkláňa ho na ďalšiu slepú koľaj,“ uvádza Gauliederová v stanovisku.
František Gaulieder zomrel po zrážke s nákladným vlakom 25. marca o druhej hodine ráno na trati medzi Trnovcom nad Váhom a Šaľou. Gaulieder sa stal poslancom NR SR po voľbách v roku 1994, keď kandidoval za HZDS. Bol kritikom Mečiarovej vlády. V roku 1996 bol zbavený poslaneckého mandátu, čím boli podľa Ústavného súdu SR porušené jeho práva. V roku 2014 sa Gaulieder stal poslancom Mestského zastupiteľstva v Galante.
V roku 2012 a neskôr aj v roku 2015 mu niekto do poštovej schránky vhodil obálku s nábojom. Podľa slov jeho advokáta sa mu krátko pred smrťou mali neznámi ľudia vyhrážať smrťou.