Austrália 26. augusta 2018 (HSP/Sputnik/Foto:Screenshot:YouTube)
 
Vedci z austrálskeho Garvan Institute of Medical Research objavili nový “mikroorgán”, ktorý je zodpovedný za reakciu imunitného systému na opakovanú infekciu organizmu, ktorú už pozná, informuje portál Science Alert.

Subkapsulárne proliferatívne ložiská

Štruktúru nazvali “subkapsulárním proliferatívnymi ložiskom”. Vedci ju našli nad lymfatickou uzlinou u myší pomocou dvojfotonového laserového mikroskopu, čo umožňuje trojrozmerný obraz tkaniva. Neskôr bol v ľudskom tele nájdený rovnaký “mikroorganizmus”.
V tejto práci vedci zdokumentovali akumuláciu pamäťových B-buniek, ktoré pomáhajú imunitnému systému “pamätať si” a neutralizovať infekcie. Biológovia si boli vedomí existencie týchto buniek, ale prvýkrát bolo objavené miesto ich lokalizácie.
“Keď telo bojuje s baktériami, ktoré sú schopné zdvojnásobiť sa každých 20 – 30 minút, hrá úlohu každý okamih. Jednoducho povedané, v prípade, ak odpoveď na infekciu trvá príliš dlho, človek umiera. To je dôvod, prečo je vakcína tak dôležitá. Trénuje imunitný systém, aby pri opakovaní chorobe protilátky pracovali veľmi rýchlo,” uviedol jeden z autorov štúdie, Tri Fan.
Podľa neho je “proliferatívne centrum” ideálne umiestnené pre rýchlu imunitnú odpoveď. Keď baktérie opäť vstúpia do tela, je všetko nevyhnutné na vytvorenie protilátok už na mieste, dodal vedec.
 

 
Príspevok V tele človeka našli nový “mikroorgán” zobrazený najskôr Hlavné správy.