V Teheráne demonštrovali stúpenci i odporcovia vládnej politiky

Teherán 30. decembra 2017 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto: TASR/AP- Ebrahim Noroozi)

Približne 300 ľudí v piatok demonštrovalo proti politike iránskej vlády v meste Kermánšáh na západe krajiny, pričom niekoľko desiatok osôb sa zároveň zišlo na proteste v hlavnom meste Teherán. Informovala o tom agentúra AP s odvolaním sa na polooficiálnu iránsku agentúru Fars. Tisíce ľudí sa potom v sobotu zišli v iránskej metropole Teherán a ďalších veľkých mestách, aby vyjadrili podporu vláde a najvyššiemu vodcovi ajatolláhovi Alímu Chameneímu.
Ilustračné foto

Vopred plánované zhromaždenie sa konalo po dvoch dňoch nepovolených protestov proti ekonomickej politike vlády. Tie vo štvrtok spontánne vypukli vo viacerých iránskych mestách vrátane Teheránu a úrady počas nich zadržali dovedna okolo 50 osôb, informovala agentúra AP.
Protivládne demonštrácie pokračovali aj v piatok a opäť v sobotu, keď sa stovky študentov zišli v komplexe teheránskej univerzity. Pri vstupe do univerzitného areálu sa podľa svedkov zhromaždil veľký počet príslušníkov poriadkovej polície, ktorá zablokovala niektoré z okolitých ulíc.
Dianie v Iráne si povšimol aj americký prezident Donald Trump, ktorý varoval, že protesty v tejto islamskej krajine “sleduje celý svet”. Vyzval pritom iránsku vládu na rešpektovanie práv vlastných občanov, vrátane práva na slobodné vyjadrenie názorov.
“Objavujú sa mnohé správy o pokojných protestoch iránskych občanov, ktorí už majú dosť korupcie a toho, že sa bohatstvo krajiny míňa na podporu terorizmu v zahraničí,” napísal Trump na Twitteri. Iránske ministerstvo zahraničných vecí označilo jeho vyjadrenia za nepoctivé a oportunistické.
Protesty proti ekonomickej politike vlády vypukli vo štvrtok v druhom najväčšom meste krajiny Mašhad a postupne sa rozšírili aj do Teheránu, do provinčných metropol Kermanšáh, Hamadán a Rašt a do posvätného mesta Kóm. Niekde došlo aj k násilným potýčkam s políciou. Nespokojenci tam vyšli do ulíc napriek varovaniam iránskych úradov po štvrtkových zrážkach medzi políciou a protestujúcimi v troch mestách na severovýchode krajiny.
Nespokojenci sa zmobilizovali prostredníctvom sociálnych sietí po tom, ako v Iráne vzrástli ceny vajec, hydiny a ďalších základných potravín.
Podľa agentúry AP ide zrejme o najväčšie protivládne protesty v Iráne od roku 2009.
Približne 4000 stúpencov tvrdej konzervatívnej línie sa v sobotu – na výročie masových protivládnych protestov z roku 2009 – zišlo na modlitebnom priestranstve Mosalla v centre Teheránu.
Mnohí z nich niesli podobizne ajatolláha Chameneího a žiadali odsúdenie dvoch opozičných vodcov, ktorí stáli na čele protestov spred ôsmich rokov. Niektorí manifestujúci vyjadrovali presvedčenie, že za všetky ekonomické problémy Iránu môžu Spojené štáty.
Účastníci piatkových protestov skandovali heslá proti šiitským duchovným, ktorí držia moc v krajine, a požadovali ukončenie diktátorských praktík. Protestujúci v Kermánšáhu skandovali heslá, ako napríklad “čo tam po Palestíne, myslite na nás”, “smrť alebo slobodu” či “prepusťte politických väzňov”. Podľa Fars spôsobili škody na verejnom majetku, na čo polícia demonštráciu rozohnala.
V Teheráne polícia zadržala menší počet demonštrantov na proteste proti zdražovaniu a ekonomickej politike vlády. Agentúra AP pripomenula, že demonštrácie bez povolenia sú v Iráne zriedkavé. Krajina síce ekonomicky posilnila od zrušenia sankcií po podpísaní jadrovej dohody v roku 2015, avšak bežní ľudia ešte reálne zlepšenie nepocítili.

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)