Rím 24. marca 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR-Ettore Ferrari/ANSA via AP)
 
Talianskym poslancom a senátorom sa v sobotu podarilo zvoliť predsedov oboch komôr nového parlamentu. Išlo pritom už o štvrté kolo hlasovania, píše agentúra DPA.

Roberto Fico reční po zvolení za predsedu dolnej komory talianskeho parlamentu v Ríme 24. marca 2018

Poslaneckej snemovni bude predsedať kandidát protisystémového Hnutia piatich hviezd (M5S) Roberto Fico a šéfkou Senátu sa stala Maria Elisabetta Alberti Casellati Vpred Taliansko (Forza Italia) zo stredopravej koalície.
Rozhodnutie prišlo po piatkovom zlyhaní, keď žiadny posun nenastal ani v druhom kole voľby predsedov Poslaneckej snemovne a Senátu, pretože väčšina poslancov i senátorov hodila do urny podobne ako v prvom kole prázdne hlasovacie lístky.
Podľa informácií talianskych médií na post predsedu Senátu stredopravá koalícia najprv navrhovala blízkeho spolupracovníka expremiéra Silvia Berlusconiho, 70-ročného doterajšieho šéfa parlamentnej frakcie Berlusconiho strany Vpred Taliansko Paola Romaniho, ktorý bol už odsúdený za defraudáciu. S tým však M5S nesúhlasilo a túto nomináciu v piatok vetovalo.
 
Príspevok V Taliansku volili predsedov komôr nového parlamentu, Snemovni bude šéfovať Fico zobrazený najskôr Hlavné správy.