Rím 29. decembra 2016 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Boris Roessler)

Domové prehliadky, ktorých cieľom je objasniť prípadné napojenie atentátnika z Berlína, Tunisana Anisa Amriho, na osoby, ktoré spoznal po príchode na starý kontinent, uskutočnila v provincii Latina talianska polícia

Informovali o tom talianske médiá s odvolaním sa na justičné zdroje.

Ilustračné fotoIlustračné foto

Policajti pátrali po stopách v troch domoch, v ktorých vlani našiel Amri dočasné útočisko. Pri prehliadkach zhabali mobilné telefóny, ktorých analýza by mala ukázať, či bol Amri po útoku v Berlíne v kontakte s osobami, s ktorými sa spoznal už z minulosti v Taliansku.

Vyšetrovatelia predpokladajú, že Amriho cieľom na úteku z Nemecka mohla byť práve talianska provincia Latina, aj keď to oficiálne miesta zatiaľ nepotvrdili.

Tunisan Amri vstúpil na európske územie po prvý raz práve v Taliansku, a to na ostrove Lampedusa v roku 2011. Za podpaľačstvo tu bol odsúdený na štyri roky väzenia, ktoré si odpykal na Sicílii. Po prepustení na slobodu zamieril do Nemecka, kde podobne ako predtým v Taliansku neúspešne žiadal o azyl.

Po útoku kamiónom na vianočné trhy v Berlíne z 19. decembra ušiel Amri z miesta činu a zrejme cez Holandsko a Francúzsko sa dostal opäť do Talianska. Presúval sa cez Turín a Miláno, až napokon prišiel 23. decembra o život pri prestrelke s policajnou hliadkou, ktorá chcela skontrolovať jeho osobné doklady.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.