Rím 26. apríla 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Alessandra Tarantino)
 
Talianska Demokratická strana (PD) rozhodne 3. mája na úrovni straníckeho vedenia, či začne rokovania o vytvorení budúcej vlády krajiny s populistickým Hnutím piatich hviezd (M5S). Vo štvrtok o tom informoval úradujúci šéf PD Maurizio Martina.

Na snímke Maurizio Martina

Podľa jeho slov demokrati chcú v citlivej fáze svojich politických dejín pomôcť Taliansku. Nič to však nemení na tom, že medzi PD a M5S jestvujú rozdielne názory, dodal. Martina však privítal rozhodnutie Hnutia piatich hviezd definitívne rezignovať na koalíciu s pravicovo-populistickou Ligou Severu a označil to za “krok vpred”.
Stalo sa tak po Martinovom stretnutí s predsedom talianskej Poslaneckej snemovne Robertom Ficom.
Práve tento politik je po prezidentovi Sergiovi Mattarellovi a predsedníčke Senátu Marii Elisabette Casellatiovej ďalším ústavným činiteľom, ktorý vedie sondážne rokovania o eventuálnom vytvorení budúcej vlády.
Demokratická strana utrpela pri parlamentných voľbách 4. marca jasnú prehru a opakovane avizovala odchod do opozície, čo presadzoval hlavne niekdajší líder PD, expremiér Matteo Renzi. Na prípadnú spoluprácu s Hnutím piatich hviezd nemajú talianski demokrati jednotný názor.
 
Príspevok V Taliansku Demokratická strana rozhodne o rokovaniach s M5S na budúci týždeň zobrazený najskôr Hlavné správy.