Sýria 17. apríla 2017 (HSP/Foto: TASR/AP-Hassan Ammar)

Podľa informácii rusvesny začala v Sýrii pôsobiť súkromná vojenská agentúra TURIAN, ktorej inštruktori a časť členov pôsobili v minulosti v ozbrojených zložkách ZSSR alebo v ozbrojených zložkách armád krajín Strednej Ázie, Kaukazu a Zakaukazska

Sýrski vládni vojaci ostreľujú pozície rebelov na frontovej línii Ramúseh vo východnej časti sýrskeho mesta Aleppo

Sýrska armáda víta pôsobenie tejto súkromnej vojenskej agentúry, pretože jej početné stavy sú obmedzené a navyše sa každým dňom znižujú. Sýrska armáda totiž musí v každej oblasti, ktorú oslobodí, nechať menšiu vojenskú jednotku, aby vládni vojaci bránili mestá a dediny pred mobilnými nájazdami skupín teroristov, ktorí sa rýchlo presúvajú na pickupoch vyzbrojených ťažkými zbraňami.

Napriek rozhodujúcim víťazstvám sýrskych vládnych síl, ktoré Sýrčania dosiahli s ruskou pomocou, je totálna porážka teroristov ešte stále vzdialená. Teroristi však utrpeli ťažké straty, ktoré značne oslabili ich bojaschopnosť a pôsobenie. Dnes už teroristi netlačia na vládne sily, museli prejsť na partizánsky a teroristický spôsob boja pomocou už spomenutých malých mobilných skupín, ktoré pôsobia na základe doktríny “Udri a uteč”. Cieľom týchto skupín je šíriť chaos a dezintegráciu.

Podľa informácii vojenských odborníkov, súkromná agentúra TURIAN ponúka aj protipartizánske formy boja. Agentúra má približne 1200 členov, väčšinu jej členov tvoria Azerbajdžanci s bojovými skúsenosťami. Výstroj a výzbroj je rôznorodá, od starých sovietskych “afgánskych” uniforiem po moderné “multicam” uniformy, vo výzbroji sa nachádzajú sovietske, ruské či americké zbrane (väčšinou členovia TURIAN používajú sovietske zbrane).

Približne 400 vojakov agentúry TURIAN sa už úspešne zapojilo po boku sýrskej armády do bojov v Hamá a v provincii Aleppo a pripravujú sa aj na misiu, ktorej cieľom je Rakka.

To, že sa v Sýrii objavujú už aj žoldnieri na strane sýrskych vládnych vojsk, je svedectvom, že časť populácie z bývalých krajín ZSSR s vojenskými skúsenosťami či mladých náboženských fanatikov, ktorí sa doteraz zapájali do bojov buď z ideových dôvodov alebo kvôli dolárom najmä na strane protiasadovskej opozície, mení svoje postoje. Dôvodom môže byť už pomerne krátka životnosť teroristov, ako aj úspešná činnosť ruskej tajnej služby či jej spojencov v uvedených regiónoch, ktorým sa podarilo väčšinu “dolárových verbovačov” postupne rôznymi spôsobmi eliminovať.

Ak ešte velitelia  agentúry TURIAN začnú zvyšovať sumy za “skalpy ulovených teroristov” , ďalšia existencia teroristov sa znova výrazne skráti, takže teroristom neostane nič iné, len sa pokúsiť v potoku migrantov dostať do relatívneho bezpečia v Európe.