Damask 26. septembra 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP)
 
Dodávky ruských protilietadlových raketových komplexov S-300 Damasku donútia Izrael k tomu, aby uvažoval predtým, než zaútočí na územie arabskej republiky, vyhlásil agentúre Nová Čína zástupca ministra zahraničia Sýrie Faisal Mekdad

Na snímke ruský raketový systém S-300

Na otázku agentúry, či Izrael opäť zaútočí na Sýriu po odovzdaní S-300, odpovedal: “Nech sa Izrael pokúsi, a ubránime sa, rovnako ako predtým.
Damask sa dohovoril o dodávkach S-300 ešte v roku 2010, v etape realizácie bola ale zmluva anulovaná. V máji bývalý izraelský minister obrany Moše Ja’alon povedal, že v Tel Avive nechceli, aby sa objavili v Sýrii ruské protilietadlové raketové komplexy, a využili kanál súčinnosti, aby dodávkam zabránili.
 
Izraelské médiá vyjadrili obavy o rozhodnutí o dodávkach ruského systému protivzdušnej obrany S-300 Sýrii a priznali, že takéto kroky povedú k vážnym dôsledkom pre izraelské letectvo
Izraelský Kanál 9 premýšľa o dodávke S-300 sýrskym jednotkám a pýta sa: “O dva týždne čaká Izrael nočná mora?
The Jerusalem Post poznamenáva, že vznik vojenského komplexu S-300 v Sýrii umožní modernizovať obranyschopnosť krajiny a vytvoriť “hrozbu pre izraelské lietadlá”, pretože takýto systém dlhého doletu môže sledovať lietadlá a balistické strely vo vzdialenosti až 300 km.
Noviny uvádzajú, že v súčasnej dobe sú základom sýrskej vzdušnej obrany “prevažne zastarané sovietske systémy” a zložitejšie taktické komplexy, avšak autor článku pripomína, že Rusko už dodalo Damasku protivzdušné prostriedky krátkeho dosahu Pancier S-1.
Podľa Haaretz by dodávka pokročilého protilietadlového raketového systému sýrskej armáde nedala Damasku záruku absolútnej ochrany pred leteckými údermi zvonku.
Avšak, ako zdôrazňuje autor, takéto opatrenia by mohli ohroziť činnosť izraelských vzdušných síl v regióne, a preto si “Izrael bude musieť dvakrát rozmyslieť ďalší útok”.
Noviny Yedioth Ahronoth dospeli k záveru, že dodávka S-300 Sýrii je naozaj zlou správou pre Izrael. Rozmiestnenie tohto pokročilého komplexu, podľa ich názoru, bude od izraelských vzdušných síl vyžadovať “viac úsilia, viac plánovania a viac opatrnosti pri použití sily na nebi nad Sýriou a Libanonom.
V článku sa tiež uvádza, že Rusko modernizuje sýrske systémy automatického riadenia a kontroly protivzdušnej obrany, čo podľa Yedioth Ahronoth zlepší reakčnú rýchlosť batérií sýrskej protivzdušnej obrany.
Okrem toho autor článku vyjadruje obavy v súvislosti s plánmi Ruska používať v Sýrii moderné Rádioelektronické prostriedky boja na potláčanie stíhačiek, rakiet a bezpilotných strojov, čo podľa autora môže v budúcnosti obmedziť slobodu pôsobenia izraelského letectva.
 
Príspevok V Sýrii uviedli význam dodávok S-300 zobrazený najskôr Hlavné správy.