Moskva 29. júla 2018 (HSP/riafan/Foto:riafan)
 
Alexej Gromov na portáli riafan pripravil prehľad posledných udalostí v Sýrii. Bližšie informácie prináša aj sýrsky spravodajca  Ahmad Marzouq.

Mapa vojenských operácií v Sýrii

Na juhozápade Sýrie ruské letectvo nanieslo viacero leteckých úderov na pozície bánd ISIS v púštnej oblasti severozápadne od Es Suveidy. Nálety ruských lietadiel a likvidácie bánd ISIS v oblasti Suveidy potvrdzuje aj ruský dobrovoľník Ivan Sidorenko1 na Twitteri. ISIS sa pokúšal útočiť západne od Daraa, do útokov zapojil samovražedných atentátnikov. Tigri úspešne oslobodzujú juhozápad Sýrie, na západe Daraa sa však stále odohrávajú boje s teroristami. Tigri však uvádzajú, že bojová morálka teroristov výrazne poklesla, teroristi nekladú silnejší odpor, veľmi rýchlo opúšťajú bojovú líniu. Postup sýrskych vládnych síl spomaľujú len samovražední atentátnici v opancierovaných “džihád mobiloch”, naložených výbušninami. Časť poľných veliteľov už utiekla do Jordánska.
Arťom Šamskij na portáli anna-news bližšie informuje o bojoch na juhozápade Sýrie. V oblasti doliny Jarmuk, kde Izraelci zostrelili sýrske bojové lietadlo pokračujú útoky vládnych síl na strategickú výšinu Al Dzhuma a mesto Tasil, v ktorom mali teroristi svoju základňu. Mesto a strategická výšina sa už približne 48 hodín nachádza v rukách vládnych síl. Teroristom sa nedarí a konečná fáza celej operácie je na spadnutie.
Američania zvyšujú svoje vojenské sily v oblasti Rakky, Turci sa aktivizujú proti Kurdom na severe provincie Aleppo. Nových Američanov zaregistrovali v blízkosti mesta Hatuniya, Američania kooperujú svoju činnosť s Kurdmi, na ktorých Turci tlačia. V provincii Aleppo sa Turci zaktivizovali v oblasti Afrinu a útočia na Kurdov z YPG. Tureckú vojenskú kolónu zafixovali medzi mestami Kafra a Marea. Turecký útok podporujú členovia protureckej skupiny Ahrar ash Sharkia.
V provincii Deir ez Zor sa pokúsilo niekoľko desiatok teroristov ISIS obsadiť rafinériu v Džafre. Útok ISIS sa skončil neúspechom, banda, ktorá útočila z bolasti Al Havari na rieke Habur utrpela vysoké straty, časť teroristov sa po neúspešnom útoku dokázala vrátiť na svoju líniu. ISIS sa na východnom brehu Eufratu cíti relatívne bezpečne, Kurdi už od jesene 2017 neútočia na územia pod kontrolou ISIS. Časť ruských expertov, ktorí považujú ISIS za zástupnú armádu USA, to považujú za dôkaz svojich tvrdení. Kurdi a ISIS spolupracujú s USA.
V provincii Idlib pokračujú úspešné prestrelky medzi proamerickými Dzebhat Fath as Sham a protureckými Dzebhat Tahrit Syria. Podľa informácií Masar Press Net bandy An Nusry dostali pod kontrolu sklady s muníciou v meste Hish. Haiyat Tahrir as Sham zapája do bojov niekoľko desiatok nových členov, ktorí skončili základný výcvik. Nováčikov banda vrhne rovno do prudkých bojov proti protureckým skupinám, predpokladá sa, že straty budú vysoké.
Čim viac proamerických a protureckých členov bánd v Idlibe vo vzájomných bojoch zahynie, tým menej práce budú mať pri oslobodzovaní Idlibu sýrski vládni vojaci.

 
Príspevok V Sýrii pokračuje útok vládnych síl na viacerých frontoch zobrazený najskôr Hlavné správy.