Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Sydney 24. decembra (TASR) – Evakuáciu 33-poschodovej obytnej budovy neďaleko centra austrálskeho Sydney si v pondelok vynútilo hlasné praskanie, na ktoré sa sťažovali tamojší obyvatelia. S odvolaním sa na miestne médiá a úrady o tom informovala agentúra AP.

Svoje domovy v komplexe Opal Tower muselo opustiť viac ako 140 ľudí a evakuovaní boli aj ľudia z priľahlých budov. V okolí boli tiež uzavreté cesty i železničné stanice.

Integritu stavby teraz posudzujú príslušné úrady. Na leteckých záberoch je vidieť, že hasiči si pri budove zriadili stanovišťa a z oblasti odkláňajú chodcov.

Polícia štátu Nový Južný Wales vo vyhlásení uviedla, že viacerí obyvatelia Opal Tower z budovy odišli ráno po tom, ako údajne počuli „praskanie“. V samotnom Opal Tower odstavili plyn i vodu a budovu odpojili od elektrickej siete.

Tento 33-podlažný komplex dokončili v auguste. Nachádza sa v ňom 392 bytov, obchody i detské centrum.

Spoločnosť Meriton, ktorá prevádzkuje susednú budovu, obyvateľov v e-maili varovala, že komplex by sa mohol zrútiť.

Jeden z obyvateľov Opal Tower povedal austrálskej stanici Nine News, že začul hlasné tresknutie, znejúce akoby sa v budove čosi „odlomilo“. Iný obyvateľ zase pre austrálsku televíziu ABC uviedol, že na 12. a 13. poschodí budovy videl praskliny.

„Obávam sa, samozrejme… Pred pár dňami dvere vyzerali inak, ako keby sa nedali správne zatvoriť. A niekedy cítite (pohyb), keď je silný vietor,“ uviedol.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR