Ženeva/Chartúm 8. júna 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP)

Úrad vysokého komisára OSN pre ľudské práva (OHCHR) presadzuje urýchlené vyslanie skupiny pozorovateľov do Sudánu, aby preverila podozrenia z porušovania práv počas zásahov tamojšej armády proti demonštrantom. Tlačová agentúra AP to uviedla s odvolaním sa na piatkové vyhlásenie nemenovaného hovorcu tohto orgánu OSN so sídlom v Ženeve

Sudánski muži a dieťa smerujú k mešite cez blokovanú cestu sudánskymi demonštrantmi po proteste v Chartúme 5. júna 2019

Úrad podľa neho žiada sudánsku vládu o súčinnosť pri uskutočňovaní tohto zámeru. Vyjadruje pritom “vážne znepokojenie” nad súčasnou situáciou v Sudáne, kde si zrážky medzi armádou a protestujúcimi vyžiadali tento týždeň vyše 100 obetí na životoch.

OHCHR vyzýva na vyšetrovanie prípadov, keď došlo k použitiu “neprimeranej sily” proti protestujúcim v táboroch, vrátane údajného zapojenia tzv. rýchlych podporných síl a príslušníkov milícií spájaných s krutosťami v sudánskom regióne Dárfúr. Podľa zverejneného vyhlásenia je vyvoditeľnosť zodpovednosti “rozhodujúca pre odvrátenie ďalšieho krviprelievania”.

Podľa aktuálnych údajov si násilie v Sudáne vyžiadalo v uplynulom týždni najmenej 113 mŕtvych a vyše 500 zranených. Armáda začala zasahovať proti opozičnému hnutiu v pondelok, keď násilne rozohnala jeho hlavný okupačný protest pred centrálou ozbrojených síl v Chartúme. Vojenská rada, ktorá v apríli prevzala v krajine moc, následne v utorok oznámila zrušenie dohody s opozíciou o prechode moci na civilnú vládu a ohlásila zámer usporiadať v najbližších deviatich mesiacoch voľby.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.
č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Chcem podporiť nezávislé spravodajstvo

Zdroj