Chartúm 26. marca 2019 (TASR/HSP/Foto:pixabay)
 
V sudánskom Chartúme protestovali v pondelok desiatky novinárov a žiadali prepustenie šéfredaktora nezávislého denníka at-Tajar Usmána Mírghaního. Toho polícia zadržala za kritiku výnimočného stavu, ktorý vyhlásil prezident Umar Bašír. Informovala o tom agentúra AFP

Ilustračné foto

Novinári chceli na zhromaždení vyjadriť svoju solidaritu s Mírghaním a zároveň bojovať za slobodu slova v tejto východoafrickej krajine.
Mírghaního zadržali po tom, ako v rozhovore pre televíziu Sky News Arabia komentoval Bašírovo rozhodnutie vyhlásiť výnimočný stav. Vyhlásil, že Bašírove opatrenia vyvolajú novú vlnu protestov a vyšlú správu, že verejnosť môže vyvinúť väčší tlak na dosiahnutie svojho cieľa, ktorým je odstránenie Bašírovho režimu.
Mírghaní sa často stával terčom bezpečnostných agentov, ktorí ho niekoľkokrát zadržali, skonfiškovali výtlačky novín či zakázali ich vydávanie bez udania dôvodu.
Sudán sa v svetovom rebríčku slobody tlače organizácie Reportéri bez hraníc (RSF) nachádza na 174. mieste zo 180 krajín.
Bašír (75), ktorý sa k moci dostal v roku 1989 pri prevrate podporovanom islamistami, už takmer tri desaťročia vládne v Sudáne železnou rukou. V piatok 22. februára vyhlásil v reakcii na vyše dvojmesačné protivládne protesty ročný výnimočný stav, rozpustil vládu a guvernérov všetkých 18 sudánskych štátov nahradil vysokopostavenými dôstojníkmi armády.
 
Príspevok V Sudáne protestovali novinári proti zadržaniu šéfredaktora nezávislého denníka zobrazený najskôr Hlavné správy.