Paríž 13. mája 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Thibault Camus)
 
Francúzska polícia zadržala v nedeľu priateľa páchateľa sobotňajšieho útoku nožom v centre Paríža, aby ho v súvislosti s prípadom podrobila výsluchu. S odvolaním sa na nemenovaného predstaviteľa francúzskej justície o tom informovali agentúry AP a DPA.

Na snímke diera po guľke v okne kaviarne neďaleko miesta, kde zastrelili policajti útočníka, ktorý v sobotu večer v centre Paríža zabil nožom jedného človeka a ďalších štyroch zranil

Ide tak o tretiu osobu, ktorú polícia zatkla v súvislosti s útokom 20-ročného muža pôvodom z Čečenska, ktorý nožom zabil jedného človeka a ďalších štyroch zranil.
Muža, ktorý sa narodil v roku 1997 – v rovnakom roku ako útočník – zadržali v meste Štrasburg na východe Francúzska. Predtým už na výsluch policajti predviedli rodičov útočníka.
Čečenský politický líder Ramzan Kadyrov identifikoval útočníka ako Chamzata Azimova.
Hovorca francúzskej vlády Benjamin Griveaux potvrdil, že útočník Chamzat Azimov pôvodom z Čečenska, sa stal francúzskym občanom v roku 2010.
“Občianstvo získal (Azimov) po svojej matke v roku 2010. Figuroval v celoštátnej databáze ľudí podozrivých z väzieb na útoky radikálov v roku 2016,” uviedol v rozhovore pre rozhlasovú stanicu RTL Griveaux.
Hovorca ministerstva vnútra Frédéric de Lanouvelle predtým pre agentúru AP uviedol, že muž, ktorého po útoku zlikvidovala polícia, sa narodil v Čečensku a v minulosti nebol zadržaný ani súdený. Svoje obete nepoznal.
Polícia uviedla, že muž v čase útoku nemal pri sebe osobné doklady, identifikovala ho na základe testov DNA.
Obeťou útočníka je 29-ročný muž. Štyria zranení – dve ženy a dvaja muži – sú mimo ohrozenia života.
K útoku došlo v sobotu večer okolo 21.00 h v druhom parížskom obvode neďaleko Parížskej opery, v rušnej štvrti kaviarní, reštaurácií a divadiel. Páchateľa zastrelili policajti, ktorí sa ho podľa svedkov po príchode na miesto útoku najskôr pokúšali zastaviť elektrošokom, keď sa aj na nich vyrútil s nožom.
Úrady vyšetrujú útok ako teroristický čin, oznámil parížsky prokurátor Francois Molins s tým, že muž ozbrojený nožom kričal “Alláhu akbar”, čo v arabčine znamená “Boh je najväčší”.
K útoku sa medzičasom prihlásila teroristická skupina Islamský štát (IS) s tvrdením, že ho vykonal jej “vojak”.
Francúzsky prezident Emmanuel Macron uviedol, že jeho krajina “znova zaplatila krvou”, neustúpi však ani trocha pred “nepriateľmi slobody”.
Premiér Édouard Philippe informoval, že policajtom trvalo menej ako deväť minút od nahlásenia útoku, kým podozrivého zneškodnili. To podľa neho umožnilo zabrániť väčšiemu počtu obetí.
 
Príspevok V Štrasburgu zadržali priateľa útočníka z Paríža zobrazený najskôr Hlavné správy.