Štrasburg 25. októbra 2018 (HSP/TK KBS/Foto:TK KBS)
 
Počas plenárneho zasadania Európskeho parlamentu v Štrasburgu prebehla séria podujatí, ktorými si slovenskí a českí europoslanci na čele s Ivanom Štefancom a Michaelou Šojdrovou pripomenuli sté výročie vzniku Československej republiky. V pondelok 22. októbra sa uskutočnila v štrasburskej katedrále Matky Božej slávnostná svätá omša, ktorú koncelebrovali Mons. Ľubomír Fabčin a Mons. Martin Holík

Ilustračné foto

Na liturgii sa zúčastnili poslanci Európskeho parlamentu, pútnici zo Slovenska a Slováci a Česi pracujúci v Štrasburgu. Na svätej omši držali čestnú stráž členovia Klubu vojenskej histórie Slovensko a hudobnú zložku zabezpečoval spevokol AVE z Kroměříža. Čítania mali slovenský europoslanec Ivan Štefanec a jeho česká kolegyňa Michaela Šojdrová.
“Svätá omša v štrasburskej katedrále, v meste symbolického francúzsko-nemeckého zmierenia, bola hlbokým duchovným zážitkom pre všetkých zúčastnených. Vznik Československa významne ovplyvnil oba naše národy, ktoré môžu celému svetu ísť príkladom v tradícii úprimného priateľstva a spolupráce, ktorá sa pretavila aj do srdečných vzťahov v rámci Európskej únie a na pôde Európskeho parlamentu,” uviedol Ivan Štefanec.
Nasledujúci deň bol z rúk Ivana Štefanca a českých europoslancov Michaely Šojdrovej a Luďka Niedermayera odovzdaný pamätný kríž predsedovi Európskeho parlamentu Antoniovi Tajanimu (na snímke). Kríž bude vystavený v priestoroch Európskeho parlamentu v Štrasburgu. Na slávnostnom akte sa, okrem čestnej stráže a spevokolu, zúčastnili aj slovenskí pútnici, ktorí do metropoly Alsaska prišli na pozvanie Ivana Štefanca, ďalší europoslanci a zamestnanci Európskeho parlamentu.
Odovzdávanie kríža, ktorého autorom je významný český sochár a disident Otmar Oliva, bolo spojené s otvorením spoločnej slovensko-českej výstavy dokumentujúcej vznik spoločného štátu Čechov a Slovákov. Na záver podujatia zazneli hymny oboch štátov, ako aj európska hymna Óda na radosť, informovala Veronika Malacka, asistentka Ivana Štefanca.

Príspevok V Štrasburgu si pripomenuli už sté výročie československej štátnosti zobrazený najskôr Hlavné správy.