Belehrad 10. mája 2019 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Darko Vojinovic)

Srbsko si v piatok vojenskou prehliadkou pripomenulo porážku nacistického Nemecka počas druhej svetovej vojny. Prehliadka sa konala v južnom meste Niš a zúčastnilo sa na nej 4 000 vojakov, 300 vojenských vozidiel a 40 lietadiel, medzi nimi dva ruské bojové vrtuľníky s ruskými posádkami – ukážka silných politických a vojenských väzieb medzi Belehradom a Moskvou

Ilustračné foto

Prehliadka bola zároveň demonštráciou sily v čase zvýšeného napätia medzi Srbskom a Kosovom. Obe strany sa navzájom obviňujú z podkopávania snáh o zmierenie v nadväznosti na vojnu v rokoch 1998 až 1999, ktorú ukončila až vojenská intervencia NATO. Kosovo, bývalá srbská provincia, následne v roku 2008 jednostranne vyhlásila nezávislosť. Belehrad tento krok nikdy neuznal.

Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Please enable JavaScript to view the comments powered by Disqus.

Zdroj