V Srbsku pri hraniciach s EÚ táboria stovky migrantov

Belehrad 18. decembra 2017 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Darko Vojinovic)

Niekoľko stoviek migrantov táborí v pohraničnej oblasti Srbska, kde v chladnom počasí nocujú v provizórnych prístreškoch v snahe dostať sa do krajín Európskej únie. Informovala o tom v pondelok agentúra AP.
Na snímke migranti zohrievajúci sa pri ohni

V studenom vetre a pri teplotách pod bodom mrazu sa skupiny migrantov zhromažďujú okolo ohnísk v opustenej továrni pri chorvátskej hranici. Tu im humanitárni pracovníci rozdávajú jedlo a teplé nápoje.
Podľa úradov a aktivistov sa na otvorenom priestranstve pri hranici zdržiava asi 300 až 400 migrantov, zatiaľ čo v azylových táboroch v Srbsku je ďalších zhruba 4000 osôb.
V Srbsku uviazli tisíce ľudí, keď krajiny nachádzajúce sa na tzv. balkánskej migračnej trase zatvorili svoje hranice – urobili tak po migračnej vlne, keď v rokoch 2015-2016 prešlo cez Balkán vyše milióna utečencov a migrantov. Mnoho migrantov sa snaží dostať do EÚ nelegálne za pomoci pašerákov, čo je spojené s mnohými rizikami.

Do Francúzska pricestovala prvá skupina afrických utečencov z Čadu
Naproti tomu do Francúzska dorazila dnes z Čadu prvá skupina afrických utečencov pokladaných za obzvlášť ohrozených. Stalo sa tak na základe iniciatívy odštartovanej na augustovom summite v Paríži lídrami Francúzska, Nemecka, španielska a Talianska. Informovala o tom agentúra AP.
V utečeneckom tábore v Čade, kde sa uchýlili státisíce ľudí utekajúcich pred vojnovými konfliktami, bola vybraná skupina 19 občanov Sudánu vrátane 11 detí. Po príchode do Francúzska boli všetci autobusom prepravení do kláštora v Alsasku, kde strávia nasledujúce štyri mesiace. Následne im francúzske úrady poskytnú iné ubytovanie, uviedol nemenovaný predstaviteľ francúzskeho ministerstva vnútra.
Druhá skupina 25 utečencov, tento raz z Nigeru, by mala do Francúzska pricestovať v utorok a ďalšia v stredu.
V rámci iniciatívy, ktorú podporuje aj Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM), sa Francúzsko zaviazalo prijať v priebehu nasledujúcich dvoch rokov 3000 migrantov z Čadu a Nigeru. Podobne budú postupovať aj Nemecko, Španielsko a Taliansko. Francúzsko tiež plánuje prijať 7000 utečencov z viacerých miest na Blízkom východe.

ZDROJ >>

Kam sa chystáte?

Booking.com

Komentujte :)