Spišská Kapitula 21. októbra 2017 (TK KBS/HSP/Foto: tkkbs)

Spišské biskupstvo a Rada pre históriu Konferencie biskupov Slovenska (KBS) organizuje v spolupráci s Kňazským seminárom biskupa Jána Vojtaššáka a Katolíckou univerzitou v Ružomberku vedeckú konferenciu pri príležitosti 140. výročia od narodenia biskupa Vojtaššáka. Uskutoční sa v dňoch 14. a 15. novembra 2017 v Spišskej Kapitule – Spišskom Podhradí
Spišský biskup Ján Vojtaššák

“Rok 2017 je pre celú Spišskú diecézu veľmi výnimočný. Štrnásteho novembra si pripomenieme 140 rokov od narodenia Božieho služobníka biskupa Jána Vojtaššáka. A pri tejto príležitosti organizujeme vedeckú konferenciu venovanú osobnosti biskupa Jána Vojtaššáka. Prostredníctvom historikov bude predstavený život biskupa v jeho rôznych aspektoch: pastoračné aktivity, jeho prínos nielen pre Spišskú diecézu, heroické mučeníctvo a pohľad na jeho osobu očami zahraničnej tlače a rozhlasu a mnohé iné,” hovorí TK KBS Peter Jurčaga, organizátor podujatia. “Cieľom konferencie je pripomenúť si výraznú osobnosť slovenského katolicizmu 20. storočia a priblíženie jeho života a jeho osoby ľuďom dnešných čias. Dôraz pri výbere tém je kladený na tie oblasti života a aktivít J. Vojtaššáka, ktoré doteraz neboli spracované, alebo boli spracované nedostatočne,” uvádza Peter Jurčaga. Program konferencie je možné nájsť na tomto mieste.
Ján Vojtaššák sa 14. novembra 1877 v oravskej obci Zákamenné. Kňazské štúdia absolvoval v Spišskej Kapitule. Biskupom sa stal v roku 1921. Túto službu vykonával nehatene až do konca 2. svetovej vojny. V roku 1950 bol nespravodlivo súdený a odsúdený vo vykonštruovanom procese na 24 rokov väzenia, z čoho aj v skutočnosti odsedel 12 rokov v rôznych väzniciach vtedajšej ČSSR. V roku 1962 bol z väzenia prepustený a vyvlečený do Senohrabov pri Prahe, kde v roku 1965 zomrel. Pochovaný bol v rodisku až do exhumácie v roku 2003. Odvtedy je pochovaný v Katedrále sv. Martina v Spišskej Kapitule. Nevinnosť biskupa Jána Vojtaššáka potvrdilo právne a oficiálne po páde komunizmu aj rozhodnutie Krajského súdu v Košiciach, č. 2Rt 158/90, ktoré ho úplne rehabilitovalo a pôvodný rozsudok v plnej miere zrušilo.
Spišská diecéza začala proces jeho blahorečenia v roku 1996. Diecézna fáza tohto procesu bola ukončená a postúpená Kongregácii pre kauzy svätých vo Vatikáne v roku 2001. Odvtedy prebieha proces na úrovni kongregácie, kde sa vysvetľujú a hlbšie dokumentujú historické okolnosti doby, v ktorej žil, pôsobil a trpel tento Boží sluha, biskup Ján Vojtaššák. Proces sa spomalil kvôli neprajnosti niektorých skupín, ktoré obviňujú biskupa, že urobil málo v prospech záchrany Židov pred deportáciami v čase 2. svetovej vojny. Paradoxom je, že v minulosti ho nikto z toho neobvinil, čo dokazuje len opäť vykonštruované obvinenie, ktoré však vyvracajú mnohé fakty, dokumenty a rodiny zachránených. Obvinenia biskupa Vojtaššáka sa tak stávajú podobnými obvineniam na pápeža Pia XII., ktorý v tej dobe viedol Cirkev (Zdroj životopisu – archív TK KBS).

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.