Madrid 14. marca 2018 (HSP/TKKBS/Foto: TASR/AP- The Salt Lake Tribune, Al Hartmann)

Kresťanskí advokáti v Španielsku podali podnet na 20 potratových kliník za porušenie zdravotníckej legislatívy. Podnety boli podané regionálnym ministerstvám zdravotníctva v ôsmych regiónoch

Ilustračné foto

Uvádzajú, že kliniky Dator, El Bosque, Ginesur a ďalšie veľké potratové centrá v krajine navádzajú ženy na potrat klamlivými informáciami na svojich webstránkach, čím spôsobujú ženám ujmu na zdraví.
Predsedníčka španielskej asociácie kresťanských advokátov tvrdí, že dokonca sa mohli dopustiť spáchania trestného činu podvodu za účelom dosiahnutia ekonomického zisku. Predsedníčka dodáva, že tieto centrá odmietajú svoju zodpovednosť, napriek mnohým súdnym rozhodnutiam o kompenzáciách za nenávratné poškodenie zdravia žien umelým potratom.
Asociácia vo svojom podnete uviedla príklad kliniky El Bosque v Madride, ktorá na svojej webstránke v časti tzv. často kladených otázok uisťuje, že “umelé prerušenie tehotenstva je operácia, ktorá nemá žiadne následky” a že “neexistuje riziko neplodnosti”. Najvyšší súd však už odsúdil Oddelenie verejného zdravia na kompenzáciu vo výške milión eur žene, ktorá zostala neplodná po podstúpení dobrovoľného umelého potratu.
Je neprípustné, uvádza Polonia Castellanos, že tie isté kliniky na svojich webstránkach popierajú možné následky potratu a zároveň majú povinnosť poskytnúť informovaný súhlas pacientom, ktorý má detailne uvádzať možnú ujmu na zdraví.
Polonia Castellanos taktiež trvá na tom, že popieranie následkov umelého potratu je v rozpore s odbornou literatúrou. Štúdia uvádza ruptúru maternice alebo jej krčka ako príklady častých komplikácií umelých potratov.
Z pohľadu psychických a psychologických dôsledkov poukazuje na ďalšie štúdie. V britskom odbornom časopise o psychiatrii štúdia uvádza, že ženy po umelom potrate trpia v 81% prípadoch vyššou mierou psychických problémov. Iná štúdia z britského zdravotníckeho časopisu odhaľuje trikrát vyššie riziko samovrážd u žien, ktoré podstúpili umelý potrat.

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.