Mogadišo 7. júla 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Farah Abdi Warsameh)
 
Najmenej deväť ľudí zahynulo a vyše desať ďalších utrpelo zranenia pri sobotňajšom útoku militantov na somálske ministerstvo obrany v metropole Mogadišo. Informovala o tom agentúra AP s odvolaním sa na tamojšiu políciu, podľa ktorej sa počet obetí môže ešte zvýšiť. K útoku sa prihlásila islamistická teroristická skupina aš-Šabáb.

Zdravotníci nesú zranenú osobu po výbuchu 7. júla 2018 v somálskom meste Mogadišu

Pred ministerstvom obrany došlo najprv k dvom bombovým útokom. V jednom prípade samovražedný útočník odpálil pred bránou rezortu auto naložené výbušninami. Militanti, údajne traja, potom vtrhli do budovy ministerstva, v ktorej bolo v tom čase množstvo zamestnancov. Ozývala sa odtiaľ streľba. Na mieste stále zasahujú bezpečnostné zložky, dodala polícia.
Somálska republika prakticky prestala existovať ako celistvý štát v roku 1991, keď padol režim diktátora Siada Barrého. Medzinárodné spoločenstvo považuje za jedinú legitímnu vládu federálnu administratívu, ktorá však reálne ovláda len metropolu Mogadišo a niekoľko ďalších okresov. Zvyšok krajiny je pod kontrolou neuznaných úradov, klanov či radikálnych islamistických hnutí.
 
Príspevok V Somálsku pri útoku na ministerstvo obrany zahynulo najmenej deväť ľudí zobrazený najskôr Hlavné správy.